Армоцементні конструкції

Армоцеме́нтні констру́кції — тонкостінні будівельні конструкції з армоцементу.

Палац спорту в м. Римі,
архітектор П-Л.Нерві

Історична довідка

Уперше армоцементні конструкції 1943 упровадив архітектор П. Л. Нерві для будівництва яхти, 1948 використав їх для тонкостінного склепіння з армоцементних елементів головного залу виставкового павільйону в м. Турині (Італія).

Характеристика

Від конструкцій зі звичайного залізобетону армоцементні конструкції відрізняються малою товщиною стінки (10–30 мм), підвищеною водонепроникністю, дисперсністю розподілу тріщин і повільнішим розкриттям їх.

Вартість армоцементних конструкцій менша за вартість залізобетонних. Їхні недоліки — порівняно низька вогнестійкість і необхідність антикорозійного захисту поверхні бетону та арматури.

Армоцементні конструкції виготовляють у сталевих, бетонних або дерев’яних матрицях із механізованим ущільненням бетонної суміші, в односторонній формі — набризкуванням бетонної суміші.

Розрізняють армоцементні конструкції з армуванням

  • дисперсним (до 4-х тонких сіток із дроту діаметром 0,7–1 мм на 1 см товщини конструкцій);
  • комбінованим (2 тонкі сітки й одна каркасна сітка з дроту діаметром 3–4 мм).

Для армоцементних конструкцій використовують бетон марки 300 й вище; витрата портландцементу на 1 м3 бетону — 500–700 кг, металу — 200–500 кг.

Їх виготовляють здебільшого у вигляді тонких просторових конструкцій складчастого й хвилястого профілів. Конструкції прогоном до 18 м створюють з одного елемента, понад 18 м — із кількох.

Застосування

Армоцементні конструкції1.jpg

Використовують як опорні та огороджувальні конструкції будинків, для спорудження резервуарів, водоводів, невеликих суден, водозахисних зонтів метрополітену, а також у будівництві гідротехнічних споруд, дорожніх полотен, злітно-посадних смуг аеродромів тощо.

Конструкції можуть виготовляти без застосування опалубки і надавати будь-якої форми, тому за їхньою допомогою зводять споруди складних архітектурних форм із великими прогонами.

Джерело

  • ДСТУ Б В.2.6-204:2015. Розрахунок і конструювання армоцементних конструкцій будівель та споруд. Київ : Мінрегіон України, 2015. 46 с.

Література

  1. Иванова Е. К., Кацнельсон Р. А. Пьер Луиджи Нерви. Москва : Стройиздат, 1968. 128 с.
  2. Лысенко Е. Ф. Армоцементные конструкции. Київ : Вища школа, 1974. 208 с.
  3. Карвацька Ж. К., Карвацький Д. В. Будівельні конструкції. 2-ге вид., перероб. й допов. Чернівці : Прут, 2008. 516 с.
  4. Крамарчук А. П., Ільницький Б. М., Бобало Т. В. Будівельні конструкції. Львів : Львівська політехніка, 2016. 200 с.
  5. Кривошапко С. Н., Галишникова В. В. Архитектурно-строительные конструкции. Москва : Юрайт, 2017. 476 с.

Автор ВУЕ

А. В. Рябик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рябик А. В. Армоцементні конструкції // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Армоцементні конструкції (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ