Аполлодор з Дамаска

Аполлодор з Дамаска, бюст 130/140 р. н. е.

Аполлодо́р з Дама́ска (грец. Ἀπολλόδωρος ὁ Δαμασϰηνός; близько 60, м. Дамаск, тепер Сирія — близько 130, невідомо) — архітектор і військовий інженер на римській службі.

Аполлодор з Дамаска

(Ἀπολλόδωρος ὁ Δαμασϰηνός)

Народження 60
Місце народження Дамаск
Смерть 130
Напрями діяльності архітектура

Життєпис

Народився у грецькій сім’ї. Орієнтовно в 40-річному віці став придворним архітектором та інженером імператора Ульпія Траяна, з яким був у дружніх стосунках.

Творчість

Під час походу імператора Траяна на даків 103–105 спорудив міст через р. Дунай (за 15 км на схід від ущелини Залізні Ворота). Міст був дерев’яний на кам’яних пілонах, понад 1 км завдовжки (збереглися археологічні залишки пілонів), зображення якого — на рельєфах колони Траяна у м. Римі.

У м. Римі 106–113 спорудив найбільший з римських форумів — форум Траяна (зберігся частково). У складі форуму були ринок Траяна, тріумфальна арка Траяна, кінна статуя Траяна, базиліка Ульпія, храм Траяна, 2 бібліотеки й колона Траяна (збережена).

Завершив будівництво одеону імператора Доміціана (106), збудував терми Траяна (обидва — в м. Римі), тріумфальні арки Траяна в містах Анконі й Беневенте в Італії.

Автор праці про військові машини «Поліоркетика» (грец. «Πολιορκητικά»).

Визнання

Імператор Адріан, Публій Елій Траян посилав Аполлодору свої архітектурні проекти для отримання фахових висновків.

Додатково

Аполлодор — найвідоміший архітектор Стародавнього Риму. В літературі поширена версія про недружні стосунки Аполлодора з наступником Траяна — імператором Адріаном, який сам займався архітектурою на дилетантському рівні і проекти якого нібито розкритикував Аполлодор. Однак ця версія, як і наступна — про убивство Аполлодора за наказом Адріана, — не мають підтверджень в історичних джерелах.

Вважають, що Аполлодор був автором купольної ротонди Пантеона у Римі (120–126); імператор Адріан пізніше добудував до неї 8-колонний портик перед входом.

Література

  1. Николаев И. Профессия архитектора. Москва : Стройиздат, 1984. 384 с.
  2. Вечерський В. В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. 300 с.
  3. Engineers / Ed. by A. Hart-Davis. London : Dorling Kindersley, 2012. 360 p.
  4. Grovier K. A New Way of Seeing: the History of Art in 57 Works. London ; New York : Thames & Hudson, 2018. 256 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Аполлодор з Дамаска // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аполлодор з Дамаска (дата звернення: 24.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ