Газ болотний

Газ боло́тнийбіогаз зі слабким неприємним запахом, що виділяється з дна стоячих водойм у результаті гниття мулу та інших решток рослинного і тваринного походження.

Історична довідка

Учений та політик Б. Франклін у листі (1764) до натураліста Дж. Прістлі описав експеримент, під час якого він підпалив поверхню заболоченого озера в штаті Нью-Джерсі (США).

Перше наукове обґрунтування горіння газів болотних, встановлення наявності в них метану та метанове бродіння (метаногенез) відкрито й досліджено в 1776 фізиком і фізіологом А. Вольта. Він дійшов висновку про існування залежності між кількістю біомаси, що розкладається, та кількістю газу, який виділяється. Уперше зробив хімічний аналіз газу болотного й встановив, що він відрізняється від водню.

Характеристика

Газ болотний — суміш газів, що утворюються у процесі мікробіологічного розкладання рослинних залишків у природних умовах без доступу повітря. Анаеробне бродіння відбувається внаслідок життєдіяльності мікроорганізмів і супроводжується низкою біохімічних реакцій.

Етапи утворення газу:

  • розщеплення мікроорганізмами біополімерів до мономерів;
  • перероблення мономерних біомолекул мікроорганізмами.

Основний компонент газу болотного — метан (CH4; до 95 %). Містить незначні кількості вуглекислого газу (CO2), азоту (N2) й сірководню (H2S).

В Україні значні скупчення газу болотного виявлено в болотистих місцевостях (зокрема Національному природному парку «Тузловські Лимани»).

Додатково

У 2 ст. на території сучасної Німеччини алемани (див. Алеманія), які населяли заболочені землі басейну р. Ельби, вважали, що горючий газ, який скупчується в ямах на болотах, — смердюче дихання дракона. Щоб його задобрити, в болото кидали жертвопринесення, залишки їжі. Люди вірили, що дракон приходить уночі, а його подих залишається в ямах.

Алемани шили зі шкіри тенти, накривали ними болото й відводили газ по шкіряних трубках до житла для приготування страв.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Білецький В. С., Гайко Г. І., Орловський В. М. Історія та перспективи нафтогазовидобування. Львів : Халіков Р. Х., 2019. 302 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Газ болотний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Газ болотний (дата звернення: 4.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ