Алеманія

Алема́нія (нім. Alemannia), Швабія (нім. Schwaben) — історична область на південному заході Німеччини, на території сучасних земель Баден-Вюртемберг і Баварія. Окремі дослідники відносить до неї також території на сході Франції (Ельзас) та німецькомовні кантони Швейцарії.

У ранньому Середньовіччі цю територію заселяло германське плем’я алеманів, що походили від свевів. Окрім нової назви, алемани зберігали й свою давню назву свеви, або шваби (через це регіон також називався Швабія). У 10 ст. алемани утворили одне з племінних герцогств Німецького королівства — Алеманію, або Швабію (займала територію Південно-Західної Німеччини, Ельзасу, Східної Швейцарії й сучасної землі Форарльберг на заході Австрії).

У 11 ст. герцогську владу в більшій частині Алеманії захопив рід Штауфенів (правили до 1268). У меншій її частині (територія Швейцарії та Південного Бадену) утвердився вплив герцогів Церінгенів (до 1218). У 2-й половині 13 ст. Алеманія розпалася на низку світських і духовних князівств (Баден, Вюртемберг, Гогенцоллерн, володіння Габсбургів, єпископства Аугсбурзьке й Констанцьке та ін.).

Міста Алеманії (Аугсбург, Констанц, Ульм та ін.) у 12–13 ст. були значними ремісничо-торговельними й культурними центрами, отримали права імперських міст. У 1376 внаслідок зіткнень між феодалами 14 імперських міст Алеманії об’єдналися у Швабський союз міст для захисту від дій князів і надмірного оподаткування. У 1381 цей союз об’єднався з Рейнським союзом міст і проіснував до 1389.

У 1500–1806 Швабія (Швабський округ) — один із округів Священної Римської імперії. З земель давньої Алеманії поза його межами залишились володіння Габсбургів, так звана Передня Австрія (Vorderösterreich) і територія Швейцарії, що відокремилася ще наприкінці 13 — на початку 14 ст.

У 21 ст. територія колишньої Алеманії входить до складу адміністративно-територіальних одиниць кількох держав.

Додатково

Крім Швабії, шваби живуть у Північній Швейцарії та Південно-Східній Франції (територія Ельзасу), а також невеликими групами у Словенії, Сербії, Південній Угорщині, Румунії. У Франції та Швейцарії словом «шваби» часто позначають німців узагалі; у Франції слово «Алеманія» (Allemagne) позначає Німеччину загалом.

Література

  1. Бобилєва С. Історія Німеччини з давніх часів до 1945 року. Дніпропетровськ : Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, 2003. 528 с.
  2. История Германии : в 3 т. / Под ред. Б. Бонвеча, Ю. Галактионова. Москва : КДУ, 2008.
  3. Рапп Ф. Священная Римская империя германской нации / Пер. с фр. М. Ковальковой. Санкт-Петербург : Евразия, 2009. 432 с.
  4. Stubbs W. Germany in the early Middle Ages, 476–1250. Whitefish : Kessinger Publishing, 2010. 254 p.
  5. Моруа А. История Германии / Пер. с фр. С. Васильевой. Москва : КоЛибри, 2017. 316 с.

Автор ВУЕ

М. О. Рудь

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рудь М. О. Алеманія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алеманія (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
12.07.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ