Водойми штучні

Водо́йми шту́чніводні об'єкти, створені людиною (водосховище, став).

Каховське водосховище на Дніпрі
Рибницький став, Сумська область

Належать до поверхневих водних об’єктів і призначені для створення запасу води для водопостачання та зрошення, потреб гідроенергетики, судноплавства, розведення риби та водоплавної птиці, рекреації та декоративних цілей. Штучні водойми відомі з часів античності.

Гідрологічний режим штучних водойм регулює людина. Наприклад, у водосховищі можна затримати значну частину обсягу води весняного водопілля для її використання під час стояння низьких рівнів у період літньої межені, що дасть змогу працювати турбінам ГЕС, тривати навігації суден, забезпечити водопостачання населених пунктів.

В Україні серед штучних водойм на 2021 є близько 50,8 тисяч ставів та 1 054 водосховища, з яких 7 великих: каскад з 6 водосховищ на р. Дніпрі (Київське, Канівське, Кременчуцьке, Кам’янське, Дніпровське, Каховське) та Дністровське водосховище на р. Дністрі.

Література

  1. Хільчевський В. К., Ободовський О. Г., Гребінь В. В. та ін. Загальна гідрологія. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 399 с.
  2. Гребінь В. В., Хільчевський В. К., Сташук В. А. та ін. Водний фонд України. Штучні водойми. Водосховища і ставки / За ред. В. К. Хільчевського, В. В. Гребеня. Київ : Інтерпрес, 2015. 163 с.
  3. Хільчевський В. К. Сучасна характеристика поверхневих водних об’єктів України: водотоки та водойми // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2021. № 1(59). С. 17–27.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Водойми штучні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Водойми штучні (дата звернення: 16.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.05.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ