Водопілля

Гідрограф річки (витрати води протягом року), на якому зображено розвиток водопілля з кінця березня (ІІІ) до середини травня (V), м3
Початок весняного водопілля на р. Десні біля м. Чернігова
Весняне водопілля на малій річці
В Києві на Подолі під час історично високого водопілля на Дніпрі, що викликало повідь, весна 1931

Водопілля (повінь) — фаза водного режиму річки, яка щорічно повторюється за даних кліматичних умов у той самий сезон і характеризується найбільшою водністю, високим і тривалим підйомом рівня води.

Загальна характеристика

Водопілля часто супроводжується виходом води на заплаву та затопленням території. Воно формується головним джерелом живлення річки. Танення снігу на рівнинах викликає найчастіше весняне водопілля; танення снігів і льодовиків, а також випадання тривалих і рясних дощів (в умовах мусонного клімату) — водопілля в теплу частину року (весняно-літнє або літнє водопілля).

Водопілля, обумовлені таненням снігу, найбільше поширені в умовах помірного і субарктичного клімату й характерні для багатьох рівнинних річок, які діляться на дві групи: річки з переважанням весняного (Дніпро, Волга) і літнього (Юкон, Маккензі) стоку. Водопілля, обумовлені літнім таненням гірських снігів і льодовиків, характерні для річок, верхів'я яких розташовані у високогір'ях; викликані літніми мусонними дощами — для річок Південно-Східної Азії (Янцзи, Меконг).

Значення і ризики

Водопілля на річках вивчають і прогнозують у спеціалізованих установах, оскільки воно відіграє важливу роль у водозабезпеченні населення, сільського господарства, промисловості, гідроенергетики.

Каскад водосховищ на р. Дніпрі заповнюється під час весняного водопілля водою, яку використовують у наступні місяці для потреб різних галузей економіки.

На зарегульованих річках водопілля дає можливість здійснити промивку русла і оздоровлення екологічної системи.

Основний ризик полягає в тому, що водопілля може викликати повідь — значне затоплення території з усіма негативними наслідками для населення та економіки регіону.

Видатні водопілля на р. Дніпрі біля м. Києва

До будівництва дніпровських водосховищ (Київського, 1966; Канівського, 1976) понижену частину території м. Києва (Поділ, Оболонь, Труханів острів, Лівобережжя, Корчувате) затоплювало під час великих весняних водопіль на р. Дніпрі. Видатні водопілля на р. Дніпрі біля м. Києва, які викликали повідь, були зафіксовані у 1845, 1877, 1895, 1908, 1931, 1970 і 1979. Найбільше водопілля в історії міста, що викликало значну повідь, сталося у травні 1931 — тоді затопило Поділ і село на Трухановому острові, а Рибальський півострів перетворився на острів.

Середні витрати води р. Дніпра біля м. Києва становлять близько 600–800 м3/с. Під час водопілля 1931 витрата сягала 23 тис. м3/с; 1970 —
18 тис. м3/с; 1979 — 10,5 тис. м3/с; 2004 — 5,1 тис. м3/с.

Джерело

ДСТУ 3517-97. Гідрологія суші. Терміни та визначення основних понять. Видання офіційне. Київ: Держстандарт України. С. 24.

Література

  1. Швец Г. И. Выдающиеся гидрологические явления на юго-западе СССР. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1972. 244 с.
  2. Хільчевський В. К., Ободовський О. Г., Гребінь В. В. та ін. Загальна гідрологія. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 399 с.
  3. Чорноморець Ю. О., Фріндт К. Т. Багаторічна динаміка термінів проходження весняного водопілля на річках басейну Десни // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2010. Т.2(19). С. 94–105.
  4. Гопченко Є. Д., Овчарук В. А., Шакірзанова Ж. Р. Розрахунки та довгострокові прогнози характеристик максимального стоку весняного водопілля в басейні р. Прип’ять. Одеса : Екологія, 2011. 336 с.
  5. Гопченко Є. Д., Овчарук В. А., Шакірзанова Ж. Р. Зміни гідрометеорологічних характеристик весняного водопілля на рівнинних річках України // Український гідрометеорологічний журнал. 2012. № 10. С. 133–142.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Водопілля // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Водопілля (дата звернення: 1.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.10.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ