Бочка (архітектура)

Бочка
Хрещата бочка, увінчана шатром з маківкою

Бо́чка — форма завершення прямокутного в плані будинку чи його частини.

Є горизонтальним півциліндром із кілеподібним гострокутним завершенням; поперечний переріз цієї форми має цибулиноподібну форму. Таку ж форму мають щипці на причілкових фасадах цієї архітектурної форми. Порожнину бочки відділяли плоскою стелею від внутрішнього простору будівлі, яку вона вінчала. Бочка як вінчання будинку чи його частини мала суто декоративне значення і сприймалася тільки зовні.

Застосовували в житловій архітектурі під час будівництва палаців та великих багатих будинків. Перетин двох взаємно перпендикулярних бочок створював складнішу пластичну форму завершення, що мала назву хрещатої бочки. Її нерідко увінчувало шатро з маківкою. Ця форма характерна для дерев’яної церковної архітектури. Бочку і хрещату бочку застосовували (до 18 ст.) у російській дерев’яній архітектурі як декоративну форму, а в другій половині 19 ст. також у мурованих будівлях і спорудах неоросійської стилістики.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 53.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 69–70.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 279.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бочка (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бочка (архітектура) (дата звернення: 16.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.05.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ