Архат

Будда в оточенні 16 архатів. Тибетська танка
Архат. «Лохан», худ. Лю Сун’ян, 1207. Національний палац-музей у
м. Тайбеї (о. Тайвань)

Архáт (від санскр. अर्हत् — гідний) — у буддизмі — особистість, яка вийшла із сансаричного колеса перероджень, звільнилася від влади карми і досягла нірвани; найвища стадія просвітлення і святості. Буквально — достойник, людина, яка звільнилася від страху смерті й існує лише тому, що сама того бажає.

Характеристика

Першим з архатів вважається Сіддгартха Гаутама; наступними — його п’ятеро учнів та ін. відомі діячі раннього буддизму.

За буддійським вченням, існування є стражданням, коріння якого міститься в сансарі — безперервному процесі перероджень, змін, причинами яких є бажання, прагнення, постійне незадоволення, прив’язаність до світу, де панують пристрасті, хвороби, старість, смерть і т. п. Для звільнення від страждань необхідно перервати процес перероджень і стати на шлях чотирьох благородних істин: буття — це страждання; страждання має причини; від страждань можна звільнитись; до звільнення від страждань веде «шляхетний восьмишлях». Таке усвідомлення досягається через медитацію, психотехніки і є актом містичного прозріння, що ґрунтується не на почуттях та емоціях, а на розумі та пізнанні.

Будда повчав про 6 типів особливих знань просвітленого: а) про всі минулі переродження; б) про всі земні й неземні події (т. з. «божественне око»); в) здатність до сприйняття звуків з усіх світів (т. з. «божественне вухо»); г) про чужі думки; ґ) про магічні сили (знання, яке дозволяє миттєво пересуватися у просторі, ходити водою тощо); д) знання, що припиняє вплив чуттєвих бажань, хибних поглядів і невігластва. Перші 5 типів властиві багатьом мудрецям і великим йогинам, шосте — лише архатам.

Звільнення від страждань — завжди індивідуальний шлях. Досягти стану архата означає остаточно звільнитися від прив’язаності до матеріального світу, набути всевідання і спокою.

У школах буддизму

У ранньому буддизмі Тхеравади вважалося, що архат — неодмінно монах, член сангхи; мирянин міг стати архатом лише за умови, що в одній з реінкарнацій він буде монахом. Архатство розумілося як вища стадія духовної досконалості, за якою не буде нових народжень: архат, на відміну від святих трьох нижчих рівнів (шротапанна, сакритагамин, анагамин), одразу по завершенні життя входить до нірвани.

У Махаяні погляд на статус архата змінився, йому дорікають за зосередженість виключно на індивідуальному спасінні: будди закликають архата обирати шлях бодгісаттви, рятувати інших. Архатів часто зображають у релігійному мистецтві Махаяни, напр., у поширеному сюжеті — Будда в оточенні 16 великих архатів.

Вважається, що всі архати здатні творити дива, але не схильні до цього.

Цитата

«Його бажання викорінено, він не прив’язаний до їжі; його доля — звільнення, позбавлене бажань та умовностей. Його шлях, як у птахів в небі, важкий для зрозуміння. Почуття його спокійні, як коні, загнуздані візником. Він відмовився від гордощів та позбавлений бажань. Такому навіть боги заздрять»

 (Дхаммапада / Пер. с пали, введение и коммент. В. Топорова. Москва : Издательство восточной литературы, 1960. VII. Глава об архатах : 93-94. Перекл. укр. — М. Ю. Чікарькової)


Література

  1. Mehta T. U., Singh A. K. The Path of Arhat: A Religious Democracy. Varanasi : Pujya Sohanlal Smaraka Parsvanatha Sodhapitha, 1993. 236 р.
  2. Глазенапп Х. фон. Тайные учения и ритуалы «алмазной колесницы» // Вопросы философии. 1994. № 7–8. С. 208–236.
  3. Swearer D. K. Arhat // Encyclopedia of religion / Ed. by L. Jones. Detroit : Macmillan Reference USA, 2005. P. 476–478.
  4. Зегерс М. Термины буддизма / Пер. с англ. Санкт-Петербург : Алмазный Путь, 1998. 88 с.
  5. Horner I. B. The Early Buddhist Theory of Man Perfected. New Delhi : Kessinger Publishing, LLC, 2016. 328 р.

Автор ВУЕ

І. Д. Загрійчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Загрійчук І. Д. Архат // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архат (дата звернення: 4.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.07.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ