Антимесія

Антимесíя (від анти… і Месія) — в юдейській традиції позначення головного супротивника Машіаха (Месії) та Бога, втілення сил зла.

Уявлення про Антимесію сформувалося на основі образу сирійського царя Антіоха IV Єпіфана (2 ст. до н. е.) у книзі пророка Даниїла, де той був описаний нечестивим володарем, смертельним ворогом народу Ізраїлю, описаного у книзі пророка Даниїла як нечестивого царя.

Образ Антимесії в Іоанновому Апокаліпсисі відноситься, найімовірніше, до Нерона, який не лише переслідував ранніх християн (які в тодішньому римському середовищі фактично ідентифікувалися з євреями), а й постав узагальненням сприйняття римлян євреями.

Пізніше уявлення про Антимесію з’явилися в талмудичній думці як концепція двох Машіахів. Саме Антимесія, який зливається з образом сатани, став причиною загибелі першого Машіаха, об’єднав темні сили та був переможений в есхатологічній битві Добра і Зла Машіахом із роду Давидового.

Остаточно це вчення сформувалося в апокаліптичних мідрашах епохи гаонів (6‒11 ст.). У творі «Книга Зоровавеля» («Сефер Зерубавеля»; 7 ст.) Антимесія іменується Армілус, що, ймовірно, походить від Ромул або від імені іранського бога зла Анхра-Майнью (див. Ахріман). Уявлення про Антимесію остаточно оформлюється паралельно до християнських уявлень про антихриста.

Антимесію не слід ототожнювати зі лжемесіями.

Література

  1. Учение об Антихристе в древности и средневековье / Сост. Б. Г. Деревенский. Санкт-Петербург : Алетейя, 2000. С. 27–28; 156–159; 508.
  2. Деревенский Б. Г. Тайны евангельской истории. Санкт-Петербург : Алетейя, 2014. С. 353–354.

Автор ВУЕ

О. В. Сарапін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Сарапін О. В. Антимесія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антимесія (дата звернення: 30.09.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.05.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ