Апокаліпсис

Воїни Апокаліпсису. Худ В. Васнєцов, 1887

Апока́ліпсис (грец. Αποκαλυψιζ — одкровення, відкриття, виявлення) — грекомовний термін, який набув образно-символічного значення: вжитий як перше слово новозавітної книги «Одкровення святого Івана Богослова» дав назву як самій книзі, так і всій літературі пророчо-есхатологічного змісту.

Значення терміна

1. у християнстві — специфічна релігійна література у формі провісництва прийдешнього кінця світу, Страшного Суду. Створена у 2 ст. до н. е. — 2 ст. н. е.

З-поміж апокаліптичних творів до Старого Завіту ввійшла Книга Даниїла, до Нового Завіту — Одкровення (Об’явлення) св. Івана Богослова (ця книга завершує Біблію). Решту апокаліптичних творів визнано апокрифічними (див. Апокрифи).

В основі апокаліптичних творів — переважно есхатологічні пророцтва (див. Есхатологія), видіння про майбутні жахи і кари грішникам. Одночасно ці книги дають і великі надії праведникам, котрим обіцяно спасіння. Так, в Об’явленні Іоанна Богослова йдеться про «небо нове і землю нову», «оселю Бога з людьми» (Об. 21:1–2); про те, що «Бог кожну сльозу з очей їхніх зітре, і не буде вже смерти. Ані смутку, ані крику, ані болю вже не буде» (Об. 21:4).

Апокаліптичні книги містять багато символів, складних для тлумачення (зокрема «Апокаліпсис» — єдина книга, котру не читають у Православних церквах під час богослужінь). Водночас апокаліптика стала джерелом натхнення для численних творів мистецтва: гравюра «Чотири вершники Апокаліпсису» (1497–1498) А. Дюрера, фільми «Апокаліпсис сьогодні» (реж. Ф. Ф. Коппола, 1979), «Армагеддон» (реж. М. Бей, 1998), «Апокаліпсис» (реж. М. Гібсон, 2006) та ін.

2. У повсякденному слововживанні — масштабна катастрофа, напр., стихійне лихо, пандемія, світова війна, руйнівна техногенна аварія тощо.

Цитата

І коли шосту печатку розкрив, я поглянув, і ось сталось велике трясіння землі, і сонце зчорніло, як міх волосяний, і ввесь місяць зробився, як кров... І на землю попадали зорі небесні, як фіґове дерево ронить свої недозрілі плоди, коли потрясе сильний вітер... І небо сховалось, згорнувшись, немов той сувій пергамену, і кожна гора, і кожен острів порушилися з своїх місць... І земні царі, і вельможі та тисячники, і багаті та сильні, і кожен раб та кожен вільний, поховались у печери та в скелі гірські, та й кажуть до гір та до скель: Поспадайте на нас, і позакривайте ви нас від лиця Того, Хто сидить на престолі, і від гніву Агнця!... Бо прийшов це великий день гніву Його, і хто встояти може?

 (Об’явлення св. Івана Богослова 6:12-17 // Біблія або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту / пер. І. Огієнко. URL: https://bible-book.org/ua)


Джерела

  • Біблія або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту: із мови давньоєврейської й грецької на українську дослівно наново перекладена / пер. І. Огієнко. Київ : Східноєвропейська гуманітарна місія, 2019. 1409 с.

Література

  1. Андрей Кесарийский. Толкование на Апокалипсис // Литературная учеба. 1990. № 1. С. 102–118.
  2. Анісімов О. Л. Куренівський Апокаліпсис: київська трагедія 13 березня 1961 року в фотографіях, документах, спогадах... Київ : [б. в.], 2000. 90 с.
  3. Сирцова О. М. Апокрифічна апокаліптика: Філософська екзегеза і текстологія з виданням грецького тексту Апокаліпсиса Богородиці за рукописом ХІ століття Ottobonianus, gr. 1. Київ : Видавничий дім «КМ Academia»; Університетське видавництво «Пульсари», 2000. 324 с.
  4. Братерська-Дронь М. Тема апокаліпсису в кіномистецтві // Вісник Маріупольського державного університету. Серія: Філософія, культурологія, соціологія. 2012. Вип. 3. С. 25–31.
  5. Романчук Я. прот. Апостольські послання. Апокаліпсис. Київ : Видавничий відділ УПЦ Київського Патріархату, 2015. 413 с.
  6. Мень О. Апокаліпсис. Тлумачення Книги Одкровення / пер. з рос. М. Лемик. Львів ; Свічадо, 2016. 148 с.

Автор ВУЕ

Є. А. Харьковщенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харьковщенко Є. А. Апокаліпсис // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апокаліпсис (дата звернення: 25.05.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.05.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ