Вітряк

Вітряк (Нідерланди)
Вітряк з хутору Кудрявий, Сумщина. Національний музей народної архітектури та побуту України (м. Київ)

Вітря́к — вітряний млин, виробнича споруда, призначена для розмелювання зерна на борошно з використанням енергії вітру.

В Європі відомі з 11 ст., в Україні поширилися в усіх регіонах з середини 18 ст. Будувалися до 1930-х.

Відомо 2 типи вітряків: стовпові та голландського типу.

Стовпові — дерев’яні, невеликих розмірів, каркасні, обшиті дошками, рідше — зрубної конструкції, у яких за вітром повертався увесь корпус, встановлений на стовпі, укопаному в землю.

Голландського типубаштоподібні, багатоярусні, значних розмірів, у яких корпус був дерев’яним каркасним, частіше зрубної конструкції, іноді мурованим з каменю, а за вітром повертався тільки дерев’яний верх з крилами. Крила — чотирьох-, шести- або восьмикаркасної конструкції, обшиті дошками чи полотном. Механізми (шестерні, вали, передачі) виготовлялися найчастіше з дерева. Дахи — дво-, чотирисхилі або наметові, укривалися дошками, соломою, очеретом.

На фасадах влаштовувалися галереї в 1 чи 2 яруси.

На Сході і Півночі України вітряки переважно дерев’яні рублені, у лісостеповій смузі — каркасні, обшиті дошками, у південних областях — каркасні й кам’яні. Вітряки ставились на пагорбах на околицях поселень, нерідко — групами, які відігравали значну композиційну роль у формуванні антропогенного ландшафту.

Більшість старовинних вітряків збереглася не в місцях їхнього первісного розташування, а в національних, регіональних та локальних музеях просто неба. Найбільша й найрізноманітніша збірка вітряків з усіх регіонів України — в Національному музеї народної архітектури та побуту України (м. Київ).

Література

  1. Таранушенко С. А. Вітряки // Народна творчість та етнографія. 1958. № 1. С. 99.
  2. Вечерський В. В. Вітряк // Архітектура. Київ : Будівельник, 1995. С. 59.
  3. Вечерський В. В. Вітряк // Мистецтво України : в 5 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 1. С. 356–357.
  4. Савчак Н. Г. Вітряки і млини України: минуле і сьогодення // Молодий вчений. 2015. № 6 (1). С. 56–60.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вітряк // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вітряк (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
10.01.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ