Благочиння

Благочи́ння, благочи́нний о́круг — церковно-адміністративна одиниця у Православній церкві України (ПЦУ), Російській православній церкві (РПЦ) та її екзархатах; частина території єпархії, що об’єднує низку суміжно розташованих парафій.

З метою ефективності церковного управління кожна єпархія поділяється на благочиння (охоплюють зазвичай бл. 10–15, рідше — кілька десятків парафій) на чолі з благочинними. Кандидатуру благочинного обирають з-поміж єпархіального духовенства, призначає указом єпархіальний архієрей. Межі благочинь та їхні назви визначають єпархіальний архієрей спільно з єпархіальною радою. Зазвичай межі обумовлені адміністративно-територіальним поділом регіону, але часом враховують особливості служіння (наприклад, благочиння або деканати кафедрального собору, капеланської служби, монастирів).

Постійні колегіальні органи управління благочиннями (рада, збори) не встановлені, але можуть діяти з дозволу (благословіння) правлячого архієрея. Щорічно благочинний подає єпархіальному архієрею звіт про стан благочиння та свою діяльність.

Благочиння не мають статусу юридичної особи.

Можуть діяти і поза складом єпархій, наприклад, благочиння патріарших парафій закордоном.

У Католицькій церкві аналогом благочиння є деканат. Назва «деканат» використовується і в ПЦУ, зокрема у західноукраїнських єпархіях, а також переважає у найменуванні православних благочинь закордоном.

Джерела

Література

  1. Цыпин В., прот. Курс церковного права. Клин : Христианская жизнь, 2004. 700 с.
  2. Совенко Б. Православне канонічне право в України: Зародження, розвиток та перспективи. Київ : Дух і літера, 2012. 248 с.
  3. Лубський В. І., Харьковщенко Є. А., Лубська М. В. та ін. Церковне (канонічне) право. Київ : Центр учбової літератури, 2014. 640 с.
  4. Сливка С. С. Канонічне право. 3-тє вид., перероб. і допов. Харків : Право, 2016. 276 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Благочиння // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Благочиння (дата звернення: 22.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.01.2022

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ