Баптисти осібні

Бапти́сти осі́бні (баптисти партикулярні; реформатські баптисти, баптисти-кальвіністи) — одна з двох основних (поряд із баптистами загальними) течій в баптизмі.

Обидві течії виникли на поч. 17 ст. і практично незалежно одна від одної.

Перша громада партикулярних баптистів утворена в Англії у 1630-х (за різними даними — 1633, 1638, 1639) у Саутворку (тепер район м. Лондона); за іншою версією — заснована у Північній Америці з англійських переселенців під проводом Р. Вільямса в місцевості Род-Айленд (тепер однойменний штат США). Рух осібних баптистів набув масового поширення у США, на поч. 19 ст. — найвпливовіша і найчисельніша серед протестантських деномінацій в країні. Від поч. 19 ст. зусиллями місіонерів партикулярний баптизм поширився в континентальній Європі, країнах Індостану, Австралії, пізніше — у Російській імперії, країнах Південної Америки, Африки, Далекого Сходу. За кількістю послідовників є домінуючим напрямом у баптизмі.

Доктрина осібних баптистів вперше викладена в «Лондонському сповіданні віри» 1644 (підписана представниками 7 громад), уґрунтована на вченні кальвінізму. Вірували, що всі люди за непізнаванною Божою волею поділені на обраних і засуджених. Ісус Христос своєю смертю спокутував гріхи не всього людства, а лише обраних (звідси — «частковість», «осібність», «партикулярність»), які й передвизначені до спасіння. Особиста віра є наслідком дії Духа Святого, а не власних зусиль гріховної людини, і свідчить про обраність вірянина. На відміну від загальних баптистів, дотримувалися думки про неможливість втратити спасіння (від обрання неможливо відмовитися, позаяк воно є виявом передвічної Божої благодаті); обраним одночасно даровані схильність і здатність до добра. Осібних баптистів відрізняють суворіші вимоги до моральних норм і поведінки вірних.

В Україні ідеї осібного баптизму поширилися від 1860-х, з південних земель (Херсонщини, Одещини), рух початково дістав назву штундизму.

Детальніше див. у ст. Баптизм.

Література

  1. Любащенко В. І. Історія протестантизму в Україні. 2-е вид., допов. і випр. Київ : Поліс, 1995. 350 с.
  2. Johnson R. E. A Global Introduction to Baptist Churches. New York : Cambridge University Press, 2010. 444 p.
  3. Beale D. Baptist History in England and America: Personalities, Positions, and Practices. Maitland : Xulon Press, 2018. 640 р.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баптисти осібні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баптисти осібні (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.04.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ