Балі (море)

Море Балі розташоване між східною частиною о. Ява і о-вами Балі, Ломбок, Сумбава на півдні

Балі (море)

Площа (кв.км.) 45 000
Максимальна глибина (м) 1 590
Середня глибина (м) 800
Країни Індонезія
Порти Сурабая
На узбережжі моря Балі, о. Балі
Протока Балі сполучає море Балі та Індійський океан

Ба́лі, Балійське море — міжострівне море в західній частині Тихого океану на кордоні з Індійським океаном. Розташоване між східним краєм острова Ява і островами Балі, Ломбок, Сумбава на півдні, островом Мадура на заході, островами Кангеан на півночі, островами Тенга на сході. Омиває береги Індонезії.

Загальна характеристика

Площа — 45 тис. км2, об'єм — 32 тис. км3, середня глибина — 800 м, найбільша глибина — 1 590 м. Через дрібні протоки (глибиною близько 200 м) такі, як Балі, Ломбок та інші море Балі сполучається з Індійським океаном; невеликою кількістю мілководних проток — з морем Флорес; неглибокою протокою з Макасарским проходом, протокою Мадура та іншими — з Яванським морем.

Море Балі часто об’єднують на географічних картах з морем Флорес, проте на морських картах для цілей навігації Балі вказано як окреме море.

Рельєф дна

Характеризується незначним розчленуванням і переважанням невеликих глибин. Море оконтурює шельф, який особливо розвинений в західній і трохи менше — в північній частині. Материковий схил відносно рівний і пологий простежується тільки в найглибшій (до 1 500 м) південній частині. В улоговині переважають глибини трохи більше за 500 м. У північній частині моря розташовані коралові (див. Корали) банки з низькими кораловими островами. У центральній частині знаходиться підводна височина з глибинами близько 300 м над поверхнею.

Клімат

Море розташоване в субекваторіальній кліматичній зоні з мусонною циркуляцією атмосфери і властивою їй спекотною і дощовою погодою. Різні райони моря характеризуються місцевими особливостями клімату в залежності від рельєфу гористих берегів. З грудня по березень триває вологий сезон. Найбільшого розвитку в січні і лютому досягає північно-західний мусон, у відкритих районах моря швидкість вітру досягає 3–4, біля берегів під час шквалів — 10–15, у разі шторму — 20–25 м/с. Температура повітря в січні — лютому становить близько 28 °C над усім простором моря. Погода — спекотна, волога з хмарами, зливами і грозами. З травня по жовтень діє південно-східний мусон і триває сухий період з переважанням південних і південно-східних вітрів. Температура повітря в липні — серпні 28–29 °C. Переважає спекотна і волога погода, менш дощова, ніж в період північно-західного мусону, але з травня по жовтень можливі сильні дощі.

Гідрологічний режим

Гідрологічний режим моря Балі формується в умовах його малого розміру, невеликих глибин, утрудненого водообміну з сусідніми басейнами. Для поверхневих вод (0–50 м) характерні середня температура 26–28 °C (у травні у прибережних бухтах до 30,5 °C), солоність становить 32,0–34,0 ‰. Для підповерхневих вод на глибинах (50–300 м) температура води 25,0–26,0 °С, солоність — 34,5 ‰. Для проміжних вод, що формуються в умовах ізоляції улоговини від западин сусідніх басейнів, на глибинах понад 300 м відзначається температура 3,0–11,0 °С і підвищена в порівнянні з проміжними водами південної частини Тихого океану солоність — 34,6 ‰.

Загальна циркуляція вод моря Балі формується під дією мусонних вітрів, водообміну через протоки і вертикального перемішування. Течії поверхневих вод з грудня по березень спрямовані на схід (швидкість 0,7–1,0 м/с), з червня по жовтень — на захід (1,5–1,8 м/с). На глибинах простежується переміщення тихоокеанських вод через моря Банда і Флорес в східну частину моря Балі, де вони поширюються всією глибоководною зоною. Припливи (див. Припливні ритми) півдобові, їх величина досягає 1,5–2,0 біля берегів і близько 1,0 м у відкритому морі.

Цунамі

В історичних довідках зафіксовано кілька цунамі в морі Балі. В 1815 цунамі виникло в результаті одного з найбільш катастрофічних вивержень вулкану Тамбора на острові Сумбава. Через подальшу вулканічну активність цунамі виникло в 1818. Ще два цунамі в морі Балі були зареєстровані в 1857 і 1917 з максимальною висотою 3 м і 2 м відповідно.

Використання

В морі Балі розвинене рибальство, отримання морської солі в косметичних і лікувальних цілях. Море омиває північну частину о-ва Балі, відомого міжнародного центру туризму. По морю пролягають маршрути круїзних лайнерів.

Література

  1. Limits of Oceans and Seas. Special Publication № 23. 3rd ed. Monte-Carlo : International Hydrographic Organization, 1953. 38 p.
  2. Залогин Б. С., Косарев А. Н. Моря. Москва : Мысль, 1999. 400 с.
  3. Хільчевський В. К., Дубняк С. С. Основи океанології. 2-ге вид., допов. і перероб. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 255 с.
  4. Berlianty D., Yanagi T. Tide and Tidal Current in the Bali Strait, Indonesia // Journal of Marine Research. 2011. Vol. 36 (2). P. 25–36.
  5. Global Historical Tsunami Database // NOAA National Centers for Environmental Information. URL: https://www.ngdc.noaa.gov/hazel/view/hazards/tsunami/event-search

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Балі (море) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балі (море) (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.12.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ