Баделеїт

Baddeleyite-md12a.jpg

Баделеїт

Клас мінералу оксиди
Колір коричневий
Твердість 6, 5
Блиск жирний до скляного
Питома вага 5, 4–6, 02
Особливі характеристики крихкий

Баделеї́тмінерал підкласу простих оксидів.

Історична довідка

Названий на честь геолога чи мандрівника Дж. Бедделі (19 ст.; Велика Британія), який описав мінерал. Вперше виявлений 1892 на о. Шрі-Ланка та у Бразилії.

Зразок мінералу зберігається в Музеї природознавства в м. Лондоні.

Характеристика

Містить 96,5–99 % діоксиду цирконію (ZrO2).

Кристали коротко- або довгопризматичні, пласкі. Різновид баделеїту — цирконфавас — радіально-променисті коломорфні утворення (див. Структура руд) з концентричною зональністю. Густина — 5,4–6,02. Твердість за Мооса шкалою твердості мінералів — 6,5. У цих структурах баделеїт утворює тісні зростки з цирконом та ін. мінералами.

Колір коричневий, нерідко забарвлення плямисте або зональне, від темно-бурого до жовтувато-бурого, рідше — безбарвний, жовтий, зелений та ін. Крихкий. Блиск — жирний до скляного.

Поширення

Трапляється в магнетит-піроксенових і магнетит-форстерит-апатитових породах і карбонатитах та ін. разом із пірохлором, циркелітом, інколи кліногумітом. Баделеїт — рідкісний мінерал. Виявлений у вулканічних викидах Везувію. Концентрується в прибережно-морських титано-цирконієвих розсипах. Добувають із гідротермальних жил і камафоритів. Найбільше в світі родовище баделеїту — Пхалаборва (пров. Лімпопо, ПАР). Баделеїт є у Бразилії, на о. Шрі-Ланка, в Росії (Карелія, Кольський півострів), в Україні — на Українському кристалічному щиті.

Використання

Збагачують гравітаційними методами, а також магнітною та електричною сепарацією. Використовують у виробництві вогнетривів, абразивів, феросплавів, для одержання металічного цирконію. Сировина для керамічної промисловості.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1. 444 с.
  3. Mandarino J., Back M. Fleischer’s Glossary of Mineral Species. 10th ed. Tucson : Mineralogical Record, 2018. 410 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Баделеїт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баделеїт (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.09.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ