Аркбутан

Аркбутани в схемі конструкцій готичного собору. За виданням: Вечерський В. Аркбутан // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 25.
Аркбутани друкарні в Києво-Печерській лаврі. Фото В. Вечерського

Аркбута́н (фр. arc-boutant — підпірна арка) — кам’яна чи цегляна опорна конструкція у вигляді висячої напіварки, що передає горизонтальний розпір від склепінь на нижче розташовані стіни або контрфорси.

Найбільшого поширення набули в Європі з 12 ст. як один з основних елементів конструкційної системи готичного собору, використовувалися також в архітектурі Візантії (Софійський собор у Константинополі, перебудови 13 ст.) і Русі (аркбутан Софійського собору в м. Києві). Система аркбутанів, контрфорсів та нервюр є основою сакральної архітектури готики. Використовувалися також у цивільному будівництві (аркбутани друкарні в Києво-Печерській лаврі).

Література

  1. Вечерський В. В. Аркбутан // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 25.
  2. Тимофієнко В. І. Аркбутан // Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 38–39.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Аркбутан // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аркбутан (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ