Анурадгапура

Руанвелі
Ісурумунія

Анурадгапу́ра, свяще́нне мі́сто (сингал. අනුරාධපුරය, таміл. அனுராதபுரம) — місто, перша столиця вселанкійської сингальської держави та релігійний центр, об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО (з 1982). Розташоване в центрі північної частини острова Шрі-Ланка.

Історична довідка

Місто засноване 377 до н. е. фундатором вселанкійської сингальської державності царем Пандукабгаєю (роки правління: близько 377/380–367 до н. е.) із династії Віджая.

Третій представник династії Віджая цар Деванампія-Тісса (роки правління: 307–267 до н. е.) намагався використати для утвердження своєї влади ідейну доктрину буддійської державності. На його запрошення до Шрі-Ланки прибули син Ашоки царевич Магінда з сестрою Сангаміттою. Вони доставили на Шрі-Ланку святині буддизму — кілька кісток Будди й паросток дерева Бодгі з індійського міста Бодгая, під яким за легендою царевич Сідгартха Гаутама із роду Шак’я досяг просвітлення і став Буддою. Паросток дерева Бодгі посадили в землю в Анурадгапурі. Він прижився та став місцем буддійського паломництва.

За часів царя Сірімегаванни (роки правління: 304–332) до Анурадгапури було доставлено зуб Будди, який став ще однією буддійською святинею Шрі-Ланки.

У 11 ст. в ході завоювання Шрі-Ланки тамілами — прибульцями з Південної Індії, які сповідували індуїзм, — Анурадгапура зазнала масштабного руйнування й втратила статус політичної столиці сингальської держави, але залишилася місцем паломництва для буддистів не лише Шрі-Ланки, а й інших країн.

У 1950 після здобуття Шрі-Ланкою незалежності історичну частину Анурадгапури оголошено археологічним заповідником.

Характеристика

На честь сакральних реліквій буддизму в Анурадгапурі споруджено кілька дзвоноподібних ступ-дагобів: найстаріша з усіх — Джетавана; Мірісаветі, під якою зберігається кістка Будди; Руанвелі, де міститься чаша Будди, призначена для збирання милостині; Тхупарамая з ключицею Будди; Абгаягірі з відбитком ступні Будди; Джетавана з паском Будди. Зведено кілька буддійських храмів, серед них — розташований у місті найдавніший культовий комплекс Магавігарая та вирубаний у скелях неподалік монастир Ісурумунія, стіни якого прикрашають барельєфи пробуддійської сюжетної та естетичної спрямованості.

Збереглися також залишки місцевих палаців (зокрема, «Бронзовий палац» Логапасада).

Література

  1. Nissan E. The sacred city of Anuradhapura: aspects of Sinhalese Buddhism and nationhood. London : London School of #Economics and Political Science (University of London), 1985. 768 р.
  2. Seneviratna A. Ancient Anuradhapura: The monastic city. Colombo : Archaeological Survey Department, Government of Sri Lanka, 1994. 346 p.
  3. Harischandra B. W. The sacred city of Anuradhapura with forty-six illustrations. New Delhi, Madras : Asian Educational Services, 1998. 131 p.
  4. Gunarwardena C. A. Anuradhapura // Encyclopedia of Sri Lanka. New Delhi : New Dawn Press, 2006. 2nd ed. P. 19–20.
  5. Sri Lanka. Paris : Hachette, 2017. 288 p.

Автор ВУЕ

В. А. Рубель

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рубель В. А. Анурадгапура // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анурадгапура (дата звернення: 14.05.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ