Анакліт І

Pope Anacletus.jpg

Анаклі́т І (лат. Anacletus (Anencletus); бл. 25, імовірно м. Рим, тепер Італія — бл. 88–92) — церковний діяч, Папа Римський (бл. 76–80 — бл. 88–92), святий, мученик.

Анакліт І

(Anacletus (Anencletus))

Рік народження бл. 25
Місце народження Рим
Рік смерті бл. 88–92
Напрями діяльності церковний діяч

Про життя Анакліта бракує даних. Вважають, що Анакліт уродженець м. Рима (Італія). Поширена версія про його грецьке походження (таке ім’я було поширене в середовищі рабів-греків). Триває дискусія навколо питання: Анакліт та Кліт (лат. Cletus) — одна особа чи різні. У джерелах ці два імені вживають почасти стосовно однієї людини, почасти — на позначення різних осіб. У римський канон меси включений як Кліт.

Точно не встановлено ієрархічну послідовність правління Анакліта І. Так, Іриней Ліонський згадує таку послідовність пап після Петра: Лін, Анакліт, Климент І. Натомість Августин Аврелій стверджує, що Климент І обіймав папський престол перед Анаклітом І.

Посів Святий престол за правління імператора Траяна. Згідно з «Книгою пап» («Liber Pontificalis»; 6–7 ст.), правив понад 12 років. Вважають, що Анакліт І заснував у м. Римі бл. 25 парафій. Одне з небагатьох свідчень про його понтифікат згадує, що він висвятив низку священиків.

Помер мученицькою смертю, похований у Ватикані.

Дні поминання — 26 квітня, 13 липня.

Література

  1. Attwater D., John C. The Penguin Dictionary of Saints. 3d ed. London : Penguin Books, 1995. 400 p.
  2. McBrien R. P. Lives of the Popes: The Pontiffs from St. Peter to John Paul II. San Francisco : Harper San Francisco, 2000. 528 p.
  3. Norwich J. Absolute monarchs : a History of the Зapacy. New York : Random House Trade Paperbacks, 2012. 544 p.
  4. Phillips Ch. The Illustrated History of the Рopes: an Authoritative Guide to the Lives аnd Works of the Рopes of the Catholic Church, with 450 images. London : Lorenz Books, 2018. 256 p.

Автор ВУЕ

І. В. Шліхта


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шліхта І. В. Анакліт І // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анакліт І (дата звернення: 29.03.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2020

Покликання на статтю