Акміт

Акміт 

Акмі́т — мінерал, силікат групи моноклінних піроксенів, темно-зелений або темно-коричневий голчастий різновид егірину, [NaFe(Si2O6)].

Акміт

Синоніми егірин
Клас мінералу піроксени
Колір темно-зелений, темно-коричневий
Форма кристалів довгопризматична або тонкоголкова
Твердість 6, 0–6, 5
Питома вага 3, 4–3, 6

Для акміту характерні шпилясті кристали, від інших авгітів відрізняється плеохроїзмом. Злам — східчасто-раковистий до скалкуватого у тонкоголкових агрегатів і сферолітів. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 6,0–6,5. Риса — світло-зелена. Питома вага — 3,4–3,6. Зустрічається у вигляді: окремих довгопризматичних або тонкоголкових кристалів, витягнутих уздовж; окремих голок; довгопризматичних кристалів-вкраплень у породах; радіально-променистих агрегатів; сплутановолокнистих утворень або сферолітів. Вирізняють акміт ванадієвий — різновид егірину, у якого частина Fe3+ заміщена V3+.

Акміт зустрічається переважно у багатих натрієм породах на півдні Норвегії, у Канаді та Гренландії. Використовується як матеріал для кам’янорізних робіт, виробництва плитки та синтетичної глазурі; окремі зразки можуть використовуватися як самоцвіти.

Література

  1. Годовиков А. А. Минералогия. Москва : Недра, 1983. 647 с.
  2. Бетехтин А. Г. Курс минералогии. Москва : КДУ, 2007. 721 с.
  3. Павлишин В. І. та ін. Генезис мінералів. Київ : КНТ, 2007. 556 с.
  4. Павлишин В. І., Довгий С. О. Мінералогія : у 2 ч. Київ : КНТ, 2014. Ч. 2. 528 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вергельська Н. В. Акміт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Акміт (дата звернення: 28.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ