Автомобільна промисловість

Збірка автомобілів на Запорізькому автомобільному заводі

Автомобі́льна промисловість — галузь машинобудування, що виробляє автомобілі та запасні частини до них, а також автомобільні двигуни, агрегати, причепи й напівпричепи.

Характеристика

До автомобільної промисловості належать підприємства з виробництва електронавантажувачів, автонавантажувачів, мотоциклів, моторолерів, мопедів, велосипедів, низка суміжних заводів, а також проектні науково-дослідні інститути та конструкторські бюро.

У світі найбільшими виробниками автомобілів є:

Історична довідка

Автомобільна промисловість виникла наприкінці 19 ст., а в Україні розвивається від 1920-х, коли в м. Харкові був засновано велосипедний завод, який розпочав масовий випуск велосипедів (1923).

1945 почав працювати Одеський автоскладальний завод (тепер ПАТ «ОДАЗ»), що спеціалізується на випуску напівпричепів і рефрижераторів, також свої перші мотоцикли випустив Київський мотоциклетний завод.

1948 став до ладу Львівський завод автонавантажувачів (тепер ПАТ «Львівський завод «Автонавантажувач»).

1957 розпочато серійний випуск автобусів на Львівському автобусному заводі, 1959 — виробництво великовантажних автомобілів на Кременчуцькому автомобільному заводі (тепер ПАТ «АвтоКрАЗ»), 1960 — легкових автомобілів на Запорізькому автомобільному заводі (тепер ЗАТ «Запорізький автомобілебудівний завод»), 1967 — вантажо-пасажирських автомобілів на Луцькому автомобільному заводі (тепер ДП «Автоскладальний завод № 1» ПАТ «Автомобільна компанія «Богдан Моторс»).

Автомобільна промисловість в Україні 21 ст.

Наприкінці 1990-х та початку 2000-х з’явились нові заводи з виробництва автомобілів: у м. Черкаси налагоджено складання мікроавтобусів «Богдан», у м. Сімферополі й м. Лубни — «Газель»; виробництво мікроавтобусів налагоджено також у м. Борисполі та м. Чернігові; у м. Ужгороді побудовано завод з випуску автомобілів марок «Шкода», «Фольксваген» тощо.

До підприємств, які виготовляють комплектувальні вироби та запасні частини до автомобільної техніки, належать:

Перспективи розвитку

В Україні над удосконаленням конструкцій автомобілів, зростанням кількості їх типів, розробленням методів підвищення техніко-експлуатаційних властивостей, забезпеченням зменшення забруднення довкілля працюють спеціальні підрозділи на заводах, у Національному транспортному університеті (м. Київ), Київському науково-технічному центрі «Інформатика» тощо.

Основним розробником автобусів та спеціального транспорту, засобів різного призначення в Україні є Український інститут автобусо-тролейбусобудування ВАТ «Укравтобуспром» (Львів).

Затверджено комплексну науково-технічну програму розвитку автомобільної промисловості України, у якій сформульовано основні напрями розвитку автомобілебудування:

 • істотне збільшення масштабів усіх видів автотранспортної техніки;
 • суттєве розширення її типажу;
 • оптимізація функціональної структури;
 • підвищення продуктивності автотранспортних засобів;
 • підвищення якості;
 • надійності та довговічності автомобілів;
 • зниження трудомісткості їх обслуговування;
 • поліпшення умов праці водіїв і комфорту пасажирів.

Джерела

 • Про стимулювання виробництва автомобілів в Україні: Закон України від 19.09.1997 р. № 535/97 // Відомості Верховної Ради України. 1997. № 47.

Література

 1. Ласков М. Старт «Запорожця». Київ : Держлітвидав України, 1962. 48 с.
 2. "Коммунару" – 100 лет. Запорожье : Кн.-газ. изд-во,1963. 119 с.
 3. Кременчугский автомобильный завод имени 50-летия Советской Украины. Очерк / Авторский коллектив: В. Е. Волошина, А. А. Иванухина, Х. А. Мерзон, А. М. Одновол. Харьков : Прапор, 1972. 192 с.
 4. Правденко С. Родом з Волині // Україна. 1979. № 37.
 5. Сахно В. П., Основенко М. Ю. Автомобили. Київ : НМКВО, 1992. 343 с.
 6. Жаболенко М., Оносов М. Проблеми виробництва і збуту легкових автомобілів СП «АвтоЗАЗ «DAEWOO» та шляхи їх вирішення // Торгівля і ринок України. 1999. Т. 2. Вип. 9.
 7. Бажинов О. В. та ін. Гібридні автомобілі. Харків : ХНАДУ, 2008. 327 с.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ