Автобус
Авто́бус (від авто... і лат. (omni)bus — для всіх) — автомобіль громадського користування, який за своєю конструкцією та обладнанням розрахований для перевезення дев'яти і більше пасажирів та їхнього багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки.
Класифікація
За призначенням автобуси поділяють на:
- міські;
- міжміські;
- туристичні;
- спеціальні (шкільні, поліцейські, автобуси підвищеної прохідності тощо).
За габаритною довжиною автобуси поділяються на п'ять класів:
- особливо малий — до 5,0 м;
- малий — 6,0–7,5 м;
- середній — 8,0–9,5 м;
- великий — 10,5–12,0 м;
- особливо великий — понад 16,5 м (з’єднані автобуси).
Кузов автобуса може бути капотного або вагонного типу.
Середні міські автобуси розраховані на 35–40 пасажирів, великі — на 110–120, надвеликі — на 230 пасажирів.
Автобусобудування в Україні
До 2010 найбільш відомим виробником автобусів в Україні був Львівський автобусний завод, компанія ЛАЗ. Заснований у 1945, ЛАЗ із 1949 почав випускати автобуси й незабаром став лідером у автобусобудуванні. Спеціально розроблені автобуси «ЛАЗ» використовували в аерокосмічній індустрії СРСР для доправлення космонавтів до стартового майданчика. Випуск автобусів «ЛАЗ» у 1990-х сягнув 14 600 одиниць на рік, загальна кількість випущених автобусів становила понад 365 000 одиниць. ЛАЗ занесено до «Книги рекордів Гіннеса» за «Найбільшу в світі кількість випущених автобусів одним підприємством».
З початком виробництва автобусів 1998 заявила про себе як про національного автовиробника корпорація «Богдан». Український автобус «Богдан» у новітній історії став першим вітчизняним автомобільним брендом. Тепер продукція компанії відома не лише в Україні, а й далеко за її межами. ДП «Автоскладальний завод №1» ПАТ «Автомобільна Компанія «Богдан Моторс» — провідне підприємство, основним завданням якого є виробництво автобусів малих, середніх, великих і надвеликих класів та тролейбусів різних модифікацій.
Автобуси також виробляє ЗАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» (ЗАТ «ЗАЗ»). Наприклад, А07А1-10 — шкільний автобус, створений на базі приміської модифікації автобуса I-VAN А07а1 для організації перевезень учнів до місця навчання та додому.
Ще один виробник автобусів в Україні — ПрАТ «Бориспільський автозавод» — сучасне самостійне виробництво. Він випускає, зокрема, міські автобуси середнього класу «Еталон» А08129 CNG зі зниженим рівнем підлоги, що передбачає перевезення пасажирів з обмеженими можливостями пересування, міжміський автобус малого класу А08115, туристичний автобус малого класу «Мальва» А079.53 тощо. Завод активно співпрацює з науково-дослідним інститутом автомобілебудування «Еталон», який є базовою науково-дослідною установою корпорації «Еталон». НДІ автомобілебудування «Еталон» спільно з конструкторами й технологами Бориспільського й Чернігівського автозаводів розробили й упровадили у виробництво широкий модельний ряд автобусів, проектують низку нових перспективних моделей на різній агрегатній базі.
Документальна телепередача "Прогулянки містом" (телеканал "Київ") |
---|
Література
- Селифонов В. В., Бирюков М. К. Устройство и техническое обслуживание автобусов. Москва : За рулём, 2004. 304 с.
- Яцківський Л. Ю., Зеркалов Д. В. Загальний курс транспорту. Київ : Арістей, 2007. 504 с.
- Горбай О. З., Голенко К. Е., Крайник Л. В. Міцність та пасивна безпека автобусних кузовів / Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Національний університет «Львівська політехніка». Львів : Вид. Львівської політехніки, 2013. 276 с.
- Корпорація "Еталон". URL : http://www.baz.ua/uk/dopolnitelnoe-menyu-informaciya-pro-zavod-korporaciya-jetalon/