Австралійська платформа

Австралі́йська платфо́рма — одна з найдревніших (докембрійських) тектонічних стабільних структур земної кори, оточена на сході Герцинською складчастою областю — Тасманською геосинкліналлю, або Тасманським поясом палеозойської складчастості. Займає західну і центральну частини материка Австралії та південну частину Нової Гвінеї.

Характеристика

Австралійська платформа має архейсько-нижньопротерозойський фундамент, що складається з метаморфізованих вулканічних порід, гнейсів і гранітів. Її верхньопротерозойський-палеозойський осадовий чохол утворений теригенними, карбонатними та вулканогенними породами (платобазальтами).

У західній частині платформи в межах двох великих щитів (Їлгарн і Пілбара) і декількох розмежованих виступів (Голер, Масгрейв, Аранта тощо) на поверхню виходить архейський кристалічний фундамент. До його складу входять давні гранітно-гнейсові та гранулітові комплекси, вік яких оцінюють приблизно в 2 700–3 400 млн років, а також менш метаморфізовані комплекси зелено­кам’яних поясів (віком від 3 300 до 2 600 млн років). Останні представлені основними і ультраосновними метавулканітами, які перешаровуються з метаосадовими породами — залізистими кварцитами, граувакками, кременистими породами. Фундамент східної частини платформи складений метаморфізованими вулканогенно-осадовими утвореннями нижнього протерозою. На кристалічному фундаменті залягають осадові і вулканогенні комплекси чохла.

У Західній Австралії найдревніші комплекси чохла належать до нижнього протерозою й представлені пісковиками, які перешаровуються з базальтами, залізисто-кременистими породами, доломітами й кислими ефузивами, які виповнюють западину Налагайн і авлакоген Ашбертон-Набберу. На півночі нижньопротерозойські теригенні комплекси чохла переходять в осадові формації міогеосинклінальних прогинів, які перекриваються теригенними формаціями та кислими вулканогенно-плутонічними комплексами. Верхньо­протерозойські та палеозойські горизонти чохла представлені теригенними глинисто-карбонатними відкладами, які наповнюють синеклізи Карнарвон, Кенінг і прогини Амадієс, Мак-Артур тощо.

У Південній Австралії аналогічні комплекси утворюють складчасту систему Аделаїда, витягнуту в меридіональному напрямку. Мезозойські та кайнозойські товщі платформного чохла представлені переважно піщано-глинистими, часто вугленосними відкладами; тільки в Пертському грабені на західній окраїні континенту відомі, крім них, морські відклади тріасового та крейдяного періодів..

У центральній і східній частинах Австралійської платформи розташована велика мезо-кайнозойська синекліза Великого Артезіанського басейну. Вона частково накладається на молоду платформу і перекриває пермо-тріасовий передовий прогин Бодуен-Сурат, розташований між каледонідами й герцинідами. Західна її частина накладена на Східноавстралійську палеозойську синеклізу. У центральній частині платформи простягається в широтному напрямку глибокий внутрішньоплатформний грабен Амадієс. Уздовж західних і південних берегів континенту розташовуються периокеанічні грабенові западини Карнарвон, Перт Фіпрої, Гіпсленд і Отуей. Під водами Басової протоки, між материком і півостровом Тасманія, геофізичною розвідкою виявлена велика грабенова Басова западина.

Література

  1. Гречишникова И. А., Густомесов В. А., Левицкий Е. С. и др. Историческая геология. Москва : Недра, 1974. 320 с.
  2. Цейслер В. М. Основы региональной тектоники. Москва : Издательство РГГРУ, 2010. 137 с.
  3. Чепіжко О. В. Геотектоніка. Одеса : Одеський національний університет, 2012. 186 c.
  4. Головин В. В. Эволюция Земли. Историческая география: картографическая реконструкция площади твердой поверхности Земли от современности до периода формирования первичной коры. Москва : Пробел-2000, 2016. 96 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вергельська Н. В. Австралійська платформа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Австралійська платформа (дата звернення: 20.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ