Нивка

Нивкарічка у межах м. Києва та Київської області, права притока р. Ірпеня (басейн р. Дніпра). Інша назва — р. Борщагівка.

Нивка поблизу с. Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області

Нивка

Витік Київ, Україна
Гирло Ірпінь (річка), Київська область, Україна
Довжина (км) 20
Площа басейну (кв.км) 94
Середня витрата (куб.м/с) 0,17
Протікає через території Київ, Київська область, Україна
Міста на березі Київ


Ставок на Нивці у Святошині, 1910
Ставок на Нивці у Святошині (Святошинське озеро), м. Київ
Гирло Нивки при впадінні в р. Ірпінь

Характеристика

Сучасний витік Нивки знаходиться на житловому масиві Теремки-2 у Голосіївському районі м. Києва. Впадає в р. Ірпінь нижче с. Стоянка Бучанського району Київської області.

Гідрографічною особливістю є те, що Нивка з’являється на денній поверхні у вигляді трьох ставків на Теремках-2. Природного витоку малої річки на урбанізованій території не збереглося. Далі річка тече у північно-західному напрямку у неглибокому і неширокому руслі (до 2,0–2,5 м). Перетинає місцевості Жуляни в Солом’янському районі та Михайлівську Борщагівку у Святошинському районі м. Києва. У підземному колекторі проходить під житловим масивом Південна Борщагівка (на її історичному руслі розташоване оз. Віра), перетинає вул. Кільцева дорога.

На значному відтинку переходить на територію Бучанського району. Тут Нивка перетинає села Софіївська Борщагівка та Петропавлівська Борщагівка, в яких на річці також утворено декілька великих ставків.

Далі річка потрапляє на територію Святошинського лісопаркового господарства, розташованого в м. Києві і підпорядкованого національному природному парку «Голосіївський» як відокремлений масив. Тут вона перетворена на каскад великих ставків. Перетинає проспект Перемоги і західніше житлового масиву Біличі прямує до р. Ірпінь. На короткому відтинку у пониззі перед впадінням в р. Ірпінь виходить за межі міської смуги.

Гідрологічні параметри Нивки: середні багаторічні витрати води — 0,17 м3/с; максимальні прогнозовані витрати — 35,1 м3/с; середній об’єм водного стоку — 5,40 млн м3/рік; середній об’єм твердого стоку — 1 150 м3/рік. Мінералізація води близько 590 мг/дм3.

Використання

На Нивці споруджено близько 20 ставків різних розмірів. Ставки біля житлового масиву Біличі кияни називають Святошинськими. Деяким з них дали місцеві назви (оз. Верховина, оз. Святошинське). Їх використовують у рекреаційних цілях (див. Рекреація). На одному зі ставків у пониззі річки у Святошинському районі м. Києва розташоване дослідне господарство «Нивка» Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук України. В цілому, у природоохоронному плані нижня частина річки знаходиться під опікою національного природного парку «Голосіївський».

Додатково

Ставки на Нивці у Святошині для рекреаційних цілей з’явилися, коли в кінці 19 — на початку 20 ст. відбувалося інтенсивне освоєння киянами дачного селища (Святошинські дачі). У 1919 Святошин увійшов у межі м. Києва.

Література

  1. Хільчевський В. К. Гідрохімія малої київської річки // Київ як екологічна система: природа — людина — виробництво — екологія / За ред. П. Г. Шищенка, Я. Б. Олійника, В. В. Стецюка. Київ : Центр екологічної освіти та інформації, 2001. С. 184–189.
  2. Ольхович О. Дослідження фітоценозів річки Нивки м. Києва з метою відновлення біорізноманіття антропогенно порушених водних екосистем // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Інтродукція та збереження рослинного різноманіття. 2011. Вип. 29. С. 32–34.
  3. Вишневський В. І. Малі річки Києва. Київ : Інтерпрес ЛТД, 2013. 84 с.
  4. Хільчевський В. К. Гідроекологічні проблеми ревіталізації річок на території міських агломерацій — міжнародний та український досвід // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2017. Т. 2 (45). C. 6–13.
  5. Про парк // Національний природний парк «Голосіївський». 2018. URL: http://nppg.gov.ua/uk/pro-park

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Нивка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Нивка (дата звернення: 19.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.08.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ