Нивка

Витік Нивки, ставок на житловому масиві Теремки-2, м. Київ


Нивка

Витік Київ, Україна
Гирло Ірпінь (річка), Київська область, Україна
Довжина (км) 20
Площа басейну (кв.км) 94
Середня витрата (куб.м/с) 0,17
Протікає через території Київ, Київська область, Україна
Міста на березі Київ
Нивка поблизу с. Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області
Ставок на Нивці у Святошині Київського повіту Київської губернії, 1910
Ставок на Нивці у Святошині (Святошинське озеро), м. Київ
Гирло Нивки при впадінні в р. Ірпінь

Нивкарічка у межах м. Києва та Київської області, права притока р. Ірпеня (басейн р. Дніпра). Інша назва — р. Борщагівка.

Характеристика

Сучасний витік Нивки знаходиться на житловому масиві Теремки-2 у Голосіївському районі м. Києва. Впадає в р. Ірпінь нижче с. Стоянка Києво-Святошинського району Київської області.

Гідрографічною особливістю є те, що Нивка з’являється на денній поверхні у вигляді трьох ставків на Теремках-2. Природного витоку малої річки на урбанізованій території не збереглося. Далі річка тече у північно-західному напрямку у неглибокому і неширокому руслі (до 2,0–2,5 м). Перетинає місцевості Жуляни в Солом’янському районі та Михайлівську Борщагівку у Святошинському районі м. Києва. У підземному колекторі проходить під житловим масивом Південна Борщагівка (на її історичному руслі розташоване оз. Віра), перетинає вул. Кільцева дорога.

На значному відтинку переходить на територію Києво-Святошинського району. Тут Нивка перетинає села Софіївська Борщагівка та Петропавлівська Борщагівка, в яких на річці також утворено декілька великих ставків.

Далі річка потрапляє на територію Святошинського лісопаркового господарства, розташованого в м. Києві і підпорядкованого національному природному парку «Голосіївський» як відокремлений масив. Тут вона перетворена на каскад великих ставків. Перетинає проспект Перемоги і західніше житлового масиву Біличі прямує до р. Ірпінь. На короткому відтинку у пониззі перед впадінням в р. Ірпінь виходить за межі міської смуги.

Гідрологічні параметри Нивки: середні багаторічні витрати води — 0,17 м3/с; максимальні прогнозовані витрати — 35,1 м3/с; середній об’єм водного стоку — 5,40 млн м3/рік; середній об’єм твердого стоку — 1 150 м3/рік. Мінералізація води близько 590 мг/дм3.

Використання

На Нивці споруджено бл. 20 ставків різних розмірів. Ставки біля житлового масиву Біличі кияни називають Святошинськими. Деяким з них дали місцеві назви (оз. Верховина, оз. Святошинське). Їх використовують у рекреаційних цілях (див. Рекреація). На одному зі ставків у пониззі річки у Святошинському районі м. Києва розташоване дослідне господарство «Нивка» Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук України. В цілому, у природоохоронному плані нижня частина річки знаходиться під опікою національного природного парку «Голосіївський».

Додатково

Ставки на Нивці у Святошині для рекреаційних цілей з’явилися, коли в кін. 19 — на поч. 20 ст. відбувалося інтенсивне освоєння киянами дачного селища (Святошинські дачі). У 1919 Святошин увійшов у межі м. Києва.

Література

  1. Хільчевський В. К. Гідрохімія малої київської річки / Київ як екологічна система: природа — людина — виробництво — екологія / За ред. П. Г. Шищенка, Я. Б. Олійника, В. В. Стецюка. Київ : Центр екологічної освіти та інформації, 2001. С. 184–189.
  2. Ольхович О. Дослідження фітоценозів річки Нивки м. Києва з метою відновлення біорізноманіття антропогенно порушених водних екосистем // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Інтродукція та збереження рослинного різноманіття. 2011. Вип. 29. С. 32–34.
  3. Вишневський В. І. Малі річки Києва. Київ : Інтерпрес ЛТД, 2013. 84 с. Хільчевський В. К. Гідроекологічні проблеми ревіталізації річок на території міських агломерацій — міжнародний та український досвід // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2017. Т. 2 (45). C. 6–13.
  4. Національний природний парк «Голосіївський». Сайт. URL: http://nppg.gov.ua/uk/pro-park

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Нивка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Нивка (дата звернення: 27.10.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.08.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ