Мавлід


Мавлід, Маулід, Маулід ан-Набі (араб. مَولِد النَّبِي‎‎ — народження Пророка‎) — в ісламі — 1) день народження засновника ісламу Мухаммада;

2) назва свята на честь народження Пророка, що відмічається переважною більшістю мусульман щорічно 12-го числа місяця рабі-аль-авваль (3-го місяця мусульманського місячного календаря);

3) у низці мусульманських країн — загальний термін на позначення святкування інших релігійних та історичних діячів, святих (переважно у шиїтській та суфійській традиціях);

4) іноді — урочисті зібрання мусульман на честь важливих родинних подій — весілля, народження дитини та ін.

Згідно з найпоширенішою версією, Мухаммад народився в м. Мекка у 570 або 571 році. На сьомий день після народження хлопчика його дідусь улаштував бенкет і обрав для онука ім’я Мухаммад (вважається, що таке ім’я було надане вперше). Відсутні свідчення того, що мавлід відмічався Пророком за його життя; його не святкували сподвижники та перші покоління мусульман (саме цей факт є головним аргументом з боку противників святкування, найперше салафітів).

Мавлід не відноситься до канонічних ісламських свят (як, напр., свята на честь завершення посту та жертвоприношення), але є вкоріненою багатовіковою традицією. Оскільки точна дата народження Мухаммада невідома, мавлід прив’язують до різних днів місяця (9, 17 та ін.).

За висновками істориків ісламу, свято вперше почали справляти в Єгипті, у період правління шиїтської династії Фатімідів з середини 10 ст. Початково свято не було масовим, а відзначалося тільки вищими посадовцями й халіфами. Поряд із ним відзначалися мавліди на честь народження Алі ібн Абу Таліба, дочки Пророка, від якої династія вела свій родовід, — Фатіми.

Серед сунітів свято поширюється від поч. 13 ст. і пов’язано з перемогою династії Аюбідів, різні гілки якої поширили свій вплив на Близький Схід. Свята набули масового характеру, на них запрошували читачів Корану, улемів. Ще пізніше мавліди справляють у містах Мецці й Медині, згодом традиція поширюється по різних регіонах мусульманського світу.

На державному рівні мавліди відзначалися з 1588 (996 ч. х.) за часи Османській імперії.

Оскільки свято вважається нововведенням (бід’а) і не справлялося першими поколіннями мусульман, його законність і припустимість досі викликає полеміку серед улемів. Попри богословські суперечки, широкий загал мусульман щорічно святкує мавлід. На часть мавліду проводять святкові зібрання, оповідають в музично-поетичній формі перекази про народження Мухаммада, читають хадиси й проповіді про життя Пророка, згадують його вчинки і настанови, здійснюють колективні молитви на честь засновника ісламу, роздають милостиню, проводять культурні заходи. Існує традиція в ніч перед мавлідом (та кількох інших вшанованих ночей) запалювати на мінаретах канділі. Святкові заходи — від урочистих зібрань до ярмарок і карнавалів — нерідко тривають протягом тижня або всього місяця. Мавлід широко святкують у Тунісі, Туреччині, Алжирі, Марокко, Єгипті, Пакистані, Іраку, Ірані, Індонезії, Танзанії, Йорданії, Лівії тощо. Свято відзначають на національному рівні практично в усіх мусульманських країнах та країнах зі значними мусульманськими спільнотами (Ефіопії, Індії, Шрі-Ланці, Великобританії, Франції, Німеччині, Італії та ін.).

Не святкується серед мусульманських спільнот, де більшість становлять прибічники салафізму; заборонене у Саудівській Аравії, Катарі.

Література

  1. Kaptein N. J. G. Muhammad's Birthday Festival: Early History in the Central Muslim Lands and Development in the Muslim West Until the 10th/16th Century. Leiden : Brill, 1993. 184 р.
  2. Katz M. H. The Birth of The Prophet Muhammad: Devotional Piety in Sunni Islam (Culture and Civilization in the Middle East). London : Routledge, 2007. 296 р.
  3. Muhammad in History, Thought, and Culture: An Encyclopedia of the Prophet of God / Ed. by C. Fitzpatrick, A. Walker. Santa Barbara : ABC-CLIO, 2014. 784 р.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мавлід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мавлід (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
12.11.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ