Консисторія

Консисто́рія (лат. consistorium — зібрання, рада) — у різних конфесіях християнства — церковна установа, що має адміністративні або дорадчі функції.

1) У православ’ї — Духовна консисторія — колишній орган єпархіального управління в Російській православній церкві. Уніфікована назва запроваджена указом Святійшого синоду від 09.07.1744. Мала церковно-адміністративні й судові функції; діяла під керівництвом правлячого архієрея. Перші консисторії на українських землях діяли в Київській і Чернігівській єпархіях ще з другої пол. 17 ст. Скасовані 1918 в умовах радикальної зміни державно-церковних відносин.

2) У католицизмі — особлива нарада Колегії кардиналів під головуванням Папи Римського (зокрема, з питань призначення нових кардиналів, єпископів, обговорення питань церковної політики). Розрізняють ординарні й екстраординарні консисторії.

3) У протестантизмі — церковно-адміністративний орган, який складається зі служителів культу та мирян, і обраний для керівництва справами релігійної громади (Генеральна консисторія). У деяких протестантських конфесіях консисторіями називають також місцеві заклади церковного управління або їхній апарат (особливо там, де протестантська церква є державною, або такою була раніше); адміністративні органи духовних закладів освіти.

Історично консисторій — імператорська рада, адміністративно-дорадчий орган при імператорах у Стародавньому Римі та Візантійській імперії. Запроваджений імператором Адріаном для обговорення питань, пов’язаних із законами й законодавством. Тісно взаємодіяв із Сенатом; з окремих питань виконував судові функції.

Автор ВУЕ

П. Л. Яроцький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яроцький П. Л. Консисторія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Консисторія (дата звернення: 16.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ