Вімперг

Вімперг вікна Кельнського собору, Німеччина
Вімперг порталу церкви Діви Марії Переможної у м. Відні, Австрія

Ві́мперг (нім. wimperg від wimper — вія) — характерний для готики високий гострокутний декоративний щипець, що віншує стрілчасті арки порталів і віконні прорізи будівель.

Від схожого за формою власне щипця відрізняється тим, що не має конструктивного значення. Верхівку вімперга прикрашає хрестоцвіт (об’ємний хрест скульптурної роботи), уздовж профільованих країв розташовані крабби (скульптурні елементи у вигляді розквітлих бруньок). Тимпан (внутрішнє поле) декоровано ажурним скульптурним різьбленням із геометричним або рослинним орнаментом, яке іноді доповнювали картушами й геральдичними (див. Геральдика) елементами.

Вімперг як декоративний мотив виник у Франції на початку 13 ст. (Реймський собор) і поширився в Західній і Центральній Європі в 14–15 ст. (Кельнський собор) та відродився в неоготиці 19 ст. (церква Діви Марії Переможної в м. Відні, Австрія). Найпоширенішим був як окраса сакральних споруд, але трапляється й у світських будівлях (Будівля парламенту в Будапешті).

В Україні вімперги є в спорудах неоготичного напряму історизму кінця 19 – початку 20 ст. (Миколаївський костел у м. Києві).

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 59–60.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 94.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 106.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вімперг // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вімперг (дата звернення: 16.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.06.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ