Весак

Весак у Сінгапурі. Піднесення ритуальних частувань
Весак. Традиція запалення ліхтарів
Весак у Японії. Поливання статуй Будди

Веса́к (Весакх; палі Vesākha, санскр. Vaiśākha; інші назви — тиб. Сага Дава. монг. Дончод-хурал, тай. Вісакха-Буча, санскр. Вішакха Пуджа) — загально буддійське свято, День пошанування Будди.

Загальні відомості

Назва «весак» походить від сингальської назви місяця вайшакха — 2-го за порядком в індійському національному календарі (відповідає періоду 21 квітня — 21 травня за григоріанським календарем). Школи Південного буддизму (Тгеравади) відзначають свято у день повного місяця, який зазвичай припадає на травень. Весак присвячений одночасно трьом головним подіям в житті Будди:

  • народженню (Джаянті);
  • просвітленню (Бодгі);
  • виходу у нірвану (Парінірвану).

Відмінності у підходах до літочислення в різних країнах поширення буддизму зумовлюють і розбіжності в датах урочистостей. Так, послідовники шкіл Тгеравади вважають, що всі три події відбулися в один і той самий день травневого повного місяця, але в різні роки (просвітлення Будда досяг у 35 років, відійшов у парінірвану — у 80). Натомість школи Північного буддизму (Магаяни) святкують три головних події життєвого шляху Будди в різні дні (напр., у традиції тибето-монгольського буддизму день народження Будди відзначається на 9-й день, а просвітлення й парінірвани — у ніч на 15-й день того ж місяця; японського — всі події вшановують у різні місяці).

Серед більшості шкіл буддизму на знак вшанування трьох подій утверджена єдина урочистість, дата якої щорічно обраховується за астрологічними таблицями. У дні святкування буддисти (передусім монахи) нерідко дотримуються особливих обітниць, посту, медитації, додаткових аскетичних практик. Миряни на знак свого зв’язку з чернечою сангхою і зобов’язань перед нею роблять пожертви, приносять до монастирів і храмів ритуальне частування.

Основна ідея Весака полягає у посланні Будди: «Для того, щоб змінити світ, необхідно змінити природу людини».

Святкування в буддійському світі

У країнах Південно-Східної Азії на честь весака влаштовуються пишні урочистості, що тривають деколи цілий тиждень. В Індії, Гонконгу, Таїланді, Тайвані, Шрі-Ланці, Південній Кореї цей день оголошують вихідним.

В Індії святкування весака пов’язане з містечком Бодха-Гайя, де, за життєписом, досяг просвітлення (нірвани) Сіддгартха Гаутама. У ніч травневого повного місяця сюди щорічно збираються паломники з Індії, Непалу, Бірми, Таїланду, Китаю, Японії та ін. країн. У цей день у буддійських храмах Індії та Шрі-Ланки розповідають про життя Будди, влаштовують урочисті процесії, присвячені «трьом дорогоцінностям буддизму» (це Будда, дгарма, сангха). Символом просвітлення для теперішнього світу стає запалення численних ліхтариків, лампадок.

У М’янмі весак є важливим святом, яке супроводжується звичаєм поливати дерево бодхі в місцевому храмі чи монастирі (але не вважається святом світла).

У м. Лхасі (Тибет) паломники збираються в буддійському храмі Джоканг, читають молитви, ведуть релігійні дискусії, виголошують проповіді, медитують, вклоняються статуї Будди.

В Японії, внаслідок переходу з місячного на сонячний календар, весак співпадає з початком сезону цвітіння сакури — ханамі (з яп. хана — квітка). У цей день буддійські храми прикрашають квітами, статуї Будди поливають водою.

У буддистів Центральної Азії весакові відповідає свято Тисячі принесень (Дончод). На знак поваги, пошанування і поклоніння Будді його послідовники роблять підношення (ургел) — лампадами, їжею, пахощами, молитвами. Вважається, що в цей день від таких дарів доброчинність зростає в сто тисяч разів.

За пропозицією 34 країн-членів ООН (зокрема й України) свято весак резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у 1999 було визнано міжнародним.

В Україні

В Україні широкомасштабні святкування весака відсутні. Локальні заходи з нагоди свята проводять буддійські спільноти, зокрема, Київський буддійський центр (входить до Українського об’єднання буддистів лінії наступництва Карма Каг’ю Діамантового шляху). Найпомітнішим серед них є пересувна виставка «Скарб Тибету», яка налічує понад 300 експонатів з буддійських монастирів та майстерень Тибету, Непалу, Бутану та Індії. Зазвичай відкрита не тільки для послідовників буддійського вчення, а й для всіх бажаючих.

Додатково

  • Місяць вайшакха, згідно з різними системами літочислення, є 1-м місяцем непальського й бенгальського календарів, 9-м — тамільського, 4-м —тибетського місячного тощо.
  • Дата святкування унікальна для кожного року: так, у 2020 весак припав на 7 травня.

Література

  1. Spiro M. E. Buddhism and Society: A Great Tradition and Its Burmese Vicissitudes. 2nd ed. Berkeley; Los Angeles : University of California Press, 1982. 510 р.
  2. 54/115 International Recognition of the Day of Vesak at United Nations Headquarters and other United Nations Offices // General Assembly. 1999. URL : https://undocs.org/en/A/RES/54/115
  3. Warder A. K. Indian Buddhism. 3rd ed. Delhi : Motilal Banarsidass Publishers, 2000. 601 р.
  4. Henderson H., Thompson S. Holidays, Festivals, аnd Celebrations of the World Dictionary. 3rd ed. Detroit : Omnigraphics, 2005. 1000 р.
  5. Буддизм Діамантового шляху (лінія наступництва Карма Каг’ю). URL: https://buddhism.ua/

Автор ВУЕ

В. В. Титаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Титаренко В. В. Весак // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Весак (дата звернення: 23.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.05.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ