Бульвар

Бульва́р (фр. boulevard, від нідерланд. bolwerk — фортечний вал) — широка вулиця чи алея з кількома (не менше двох) рядами дерев.

Бульвар на проспекті Т. Шевченка в м. Львові, Україна.
Фото Вечерського В. В.

Призначена для пішохідного руху, обладнана лавами для короткочасного відпочинку. Походження назви пов’язане з масштабною реконструкцією великих європейських міст кінця 18 — першої половини 19 ст., коли міські оборонні вали й рови, що стали непотрібними, зносили і їхніми трасами прокладали обсаджені деревами прогулянкові алеї, що перейняли загальну назву колишніх фортечних споруд. Так виникли бульвари, що оточують старовинні укріплені середмістя, в містах Парижі (Франція), Відні (Австрія), Кракові (Польща), Львові, Полтаві (Україна). Пізніше бульвари прокладали уздовж набережних річок, озер чи морів (Приморський бульвар в Одесі) та при розплануванні нових частин міст (бульвари Т. Шевченка та Лесі Українки в м. Києві).

На бульварах розміщують пам’ятники й пам’ятні знаки, фонтани, малі архітектурні форми; уздовж бульварів прокладають велосипедні доріжки. Транспортна магістраль та забудова можуть міститися з одного або з обох боків пішохідної алеї бульвару. Один з найвідоміших бульварів Європи — Єлисейські поля в м. Парижі. Найширший паризький бульвар, на проспекті Фош, — 120 м завширшки, найдовший, Сен-Жермен, — 3 150 м завдовжки.

У м. Києві перший бульвар створили 1810–1812 (тепер — вул. Липська). Характерним є бульвар 1830-х на Подолі уздовж колишньої Канави (тепер підземного колектора, у якому протікає р. Глибочиця) між вулицями Верхній Вал і Нижній Вал. На 2021 в м. Києві 19 бульварів.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 54.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 73–74.
  3. Осєтрін М. М., Сингаївська О. І., Лебідь М. І. Бульвар — поняття та визначення // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. 2018. Вип. 51. С. 305–314.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бульвар // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бульвар (дата звернення: 19.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.05.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ