Бруствер

Бру́ствер (нім. brustwehr, від brust — груди і wehr — захист) — частина оборонної споруди у вигляді невисокого (90–120 см) земляного насипу на оборонному валу, мурованого з каменю чи цегли парапета на мурі замку чи фортеці.

Рів і вал оборонний з бруствером у верхній його частині (на аксонометричному розрізі позначено чорною заливкою).
Кресленик В. В. Вечерського

У дерев’яно-земляних та мурованих укріпленнях бруствери були також у вигляді огорожі з колод, брусів чи дощок. Бруствер призначений для захисту оборонців від стежіння та обстрілу з боку супротивника, а також для зручності при стрілянні з ручної зброї. Для цього у вертикальній площині бруствера робили отвори для стріляння — бійниці. Конструкцію бруствера визначали характер зброї та властивості матеріалів, з яких його робили.

Найдешевшим, найшвидшим у спорудженні та найкращим для захисту залоги був земляний бруствер, який перешкоджав розлітанню уламків при потраплянні в нього куль чи ядер (снарядів). Його товщина для польових земляних укріплень визначалася умовою непробивності кулею, а для капітальних, зокрема й мурованих укріплень, — умовою витримування обстрілу гарматними ядрами і снарядами. Іноді бруствер мав виступ над оборонним муром у вигляді навісних «стрільниць», що в Україні називався підсябиття. Верхня горизонтальна площина бруствера мала невеликий ухил до напільного боку для відведення опадів. Під назвами «заборола», «облом» («облам») або «бланкування» бруствери відомі у фортифікації Давньої Русі з 11 ст. (оборонні вали зі стінами «Міста Ярослава» у м. Києві та у м. Білгороді — тепер с. Білогородка Бучанського району Київської області).

Література

  1. Шперк В. Фортификационный словарь. Москва : Военно-инженерная Краснознаменная академия Красной Армии им. В. В. Куйбышева, 1946. С. 7.
  2. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 53.
  3. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 71.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 138.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бруствер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бруствер (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.08.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ