Бар-міцва

Бар-Міцва в Хануку.jpg

Бар-міцва́ (івр. בַּר מִצְוָה‎ — букв. Син заповіді) — в юдаїзмі та єврейській традиції — досягнення підлітками релігійного і правового повноліття, що настає у 13 років. По досягненні цього віку хлопець вважається фізично дорослим, а відтак зобов’язаним виконувати всі релігійні заповіді, Закон, та несе особисту відповідальність за свої вчинки перед Богом.

Історична довідка

У Торі термін «іш» (муж, чоловік) вжито щодо синів Якова, молодшому з яких було 13 років. За Мішною, той, хто досяг віку 13-ти років і 1-го дня мусить дотримувати всі релігійні заповіді (трактат «Піркей Авот» встановлює: з 5 років вивчають Письмову Тору, з 10 — Мішну, з 13 — виконують всі заповіді). У Талмуді термін «бар-міцва» вжитий для позначення особи, на яку поширюється дія Закону.

Вважали, що до зазначеного віку — межі між дитинством і дорослістю — відповідальність за вчинки (зокрема гріхи) дитини несуть батьки, після її перетину — новий дорослий член громади сам відповідає за скоєне перед Всевишнім. З 13 років підліток здатен зрозуміти й усвідомити цінність і сенс заповідей.

У 15 ст. термін стали використовувати і на позначення особливої події, церемонії вступу хлопчика у повноліття.

З моменту досягнення віку бар-міцва повнолітні набували обов’язки і права дорослих членів єврейської громади: додержання всіх 613 приписів Тори; самостійну моральну відповідальність за свої дії; право бути закликаним до читання Тори та увійти до міньяну; право володіти власністю, укладати угоди, відповідати в суді, одружуватися тощо.

Пізніше введено й поняття бат-міцва (івр. בת מצוה‎ — букв. Дочка заповіді), яким означують релігійне повноліття дівчат по досягненні 12-ти років.

Відзначення бар-міцви та бат-міцви має свої особливості в громадах прогресивного, реформістського, консервативного, ортодоксального юдаїзму.

Відзначення бар-міцви

Життєвий рубіж повноліття тепер відзначають не тільки як сімейне, а як загальне свято єврейської громади, з урочистою церемонію в синагозі.

В ході підготовки до бар-міцви (може тривати близько року або більше, під керівництвом рабина або спеціального вчителя) підліток навчається прийомам правильного читання Тори, значенню і сенсу заповідей і приписів, правилам ритуального використання тфілін, знанням єврейського календаря тощо, складає текст урочистої промови. У деяких юдейських течіях підлітка допускають до бар-міцви тільки після складання спеціальних іспитів з івриту та основ релігії.

Актом, що символізує прийняття хлопчиком прав і обов’язків члена громади, є запрошення його до читання Тори в синагозі (найчастіше — в суботу, що слідує за його днем народження). Батько хлопчика, за традицією, вимовляє ритуальну формулу: «Благословен Той, хто звільнив мене від відповідальності за цього [сина])».

Серед складників сучасної церемонії бар-міцви — урочисте накладання тфілін, запрошення членів сім’ї до читання Тори, проповідь рабина, присвячена моральним і релігійним обов’язкам, подання першої благодійної пожертви, святкова трапеза або бенкет, вручення подарунків. Часто повнолітній виголошує спеціально підготовлену промову (розмірковування на одну з тем Тори, національної історії, культури), демонструючи свою освіченість громаді. У деяких конфесіях — молитву перед відкритим ковчегом.

Від дня бар-міцви повнолітній мусить виконувати щоденний ритуал накладання тфілін під час ранкової молитви.

З 1967 в Ізраїлі поширилася практика проводити ритуальну частину бар-міцви біля Західної стіни (Стіни Плачу), що тепер є метою спеціального паломництва з усієї діаспори.

Література

  1. Oppenheimer M. Thirteen and a Day: The Bar and Bat Mitzvah across America. New York : Farrar, Straus, and Giroux, 2005. 272 p.
  2. Joseph N. B. Bar Mitzvah, Bat Mitzvah // Jewish Virtual Library. Jewish Practices & Rituals. URL: https://www.jewishvirtuallibrary.org/bar-bat-mitzvah
  3. Єврейська цивілізація. Оксфордський підручник з юдаїки / Пер. з англ.; за ред. М. Ґудмена : у 2 т. Київ : Дух і літера; Дніпропетровськ : Центр «Ткума», 2012.
  4. Vinick B., Reinharz Sh. Today I Am a Woman: Stories of Bat Mitzvah around the World. Bloomington, Indiana : Indiana University Press, 2011. 280 p.
  5. Hilton M. Bar Mitzvah: A History. Lincoln; London : University of Nebraska Press, 2014. 318 р.
  6. Joseph N. B. Bar Mitzvah, Bat Mitzvah // Jewish Virtual Library. URL: https://www.jewishvirtuallibrary.org/bar-bat-mitzvah

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бар-міцва // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бар-міцва (дата звернення: 16.06.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.06.2021

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності