Баритові руди

Бари́тові ру́ди — природні мінеральні утворення, що містять барит у концентраціях, за яких технічно можливе й економічно доцільне його вилучення та використання.

Класифікація

Баритові руди поділяють за мінеральним складом і за умовами утворення.

За мінеральним складом

За мінеральним складом розрізняють власне баритові і комплексні.

Власне баритові руди (встановлені світові запаси на початку 21 ст. — близько 300 млн т) — руди, в яких барит єдиний або найголовніший корисний компонент. Виокремлюють істотно баритові (або монобаритові), кальцит-баритові, кварц-баритові та ін. Іноді містять частку вітериту до кількадесятьох відсотків. Домішками також можуть бути оксиди заліза, сульфіди свинцю, цинку, міді; золото. Якщо концентрація домішок значна, їх можна добувати у процесі комплексної переробки руд. Комплексні баритові руди — руди, у яких барит поєднується із іншими природними мінералами. Виокремлюють барито-флюоритові, барито-колчеданні, барито-поліметалічні, барито-целестинові тощо.

За умовами утворення

Виділяють баритові руди гідротермальні, метасоматичні, утворені шляхом вивітрювання (елювіальні і делювіальні розсипи) та стратиформні (див. Стратифікація).

Переробка

Технологічна схема переробки баритових руд передбачає дві-три стадії дроблення, відсаджування, концентрацію на столах і флотацію.

Поширення

Серед найважливіших родовищ — скупчення великих кристалів бариту у графствах Камберленд, Корнуолл, Вестморленд, Нортумберленд (Англія, Велика Британія), із антимонітом поблизу м. Бая-Спріє (жудець Марамуреш, Румунія), у вигляді конкрецій у мергелях — у г. Падерно поблизу м. Болоньї (Італія), масивні поклади у шт. Каліфорнія, Джорджія, Теннессі, Міссурі, Арканзас (США), у вигляді «троянд пустелі» поблизу м. Нормана (шт. Оклахома, США) та в окрузі Салін (шт. Канзас, США). У Росії розробляються декілька родовищ баритовмісних руд: Кварцитова Сопка (Кемеровська область), Молодіжне (Челябінська область) і Толчеїнське (Республіка Хакасія).

В Україні поклади баритових руд розвідані на Біганському родовищі (Закарпатська область). Верхня товща покладів містить власне баритові руди, а нижня — комплексні руди. Барит в Україні також трапляється у гідротермальних родовищах Закарпаття, у Нагольному кряжі та ін. місцях Донбасу, а також на Прикарпатті.

2000 в м. Брюсселі країнами, що володіють баритовими ресурсами, копальнями або потужностями для збагачення бариту, заснована Міжнародна баритова асоціація. Станом на 2020 її членами є компанії з понад 25 країн, зокрема Бразилії, Болгарії, Китаю, Німеччини, Індії, Мексики, Марокко, Нідерландів, Іспанії, Туреччини, Об'єднаних Арабських Еміратів, Великої Британії, США, Швейцарії.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Гурський Д. С. Неметалічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 2. 551 с.


Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Баритові руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баритові руди (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.01.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ