Бадавія

Релігійне свято на честь мавлюда (дня народження) Ахмада аль-Бадаві, м. Танта, Єгипет

Бадаві́я (ахмадія; араб. الأحمدية‎) — суфійський тарикат, заснований у 13 ст. в Єгипті Ахмадом аль-Бадаві.

Історична довідка

Ахмад аль-Бадаві спершу належав до тарикату ріфая, заснованого Ахмадом Ріфаї (пом. 1182) та був його представником (каліфа) у єгипетському м. Танті. Згодом, завдяки своїй побожності та харизмі чудотворця, згромадив власне коло послідовників, що й дало початок новому тарикату.

Серед найближчих сподвижників Ахмада аль-Бадаві, відомих як «мешканці даху» (через те, що вони перебували зі своїм шейхом, який ніколи не залишав власного будинку), був ‘Абд аль-‘Ал (пом. 1332). За переказом, зцілений аль-Бадаві у дитячому віці. Йому тарикат завдячує подальшим становленням і розвитком.

Бадавія поширювався переважно у сільський місцевості серед простого люду, хоча до кола послідовників також належали мусульманські вчені, представники еліти. Набув значного суспільного впливу. Серед найвідоміших шейхів тарикату — Мухаммад аш-Шиннаві (1430–1526), який поширив практики тарикату серед широкого загалу в Єгипті, залучаючи до ритуалів жінок і дітей; посвячений ним Абд ал-Ваххаб аш-Ша‘рані (1492–1565) — знаний мусульманський ашаритський богослов (див. Ашаризм) і правник шафіїтського мазгабу (див. Шафіїти).

Тарикат бадавія здобув велику популярність за часів Османської імперії, його обителі (завія) діяли і в м. Стамбулі.

Ритуали і практики

Ритуальним кольором тарикату став червоний. Послідовники вдягають плащі (хірка) і конусоподібні ковпаки та прикрашають обителі прапорами червоного кольору.

В основі ритуальної практики бадавія — постійне поминання Аллаха в серці (хафі), з часом послідовники тарикату почали практикувати і гучний зикр (джахрі). Під час ритуальних зібрань виконуються зикри та вірди — рецитація коранічних аятів і молитов (ду’а), що включають сури «аль-Фатіха», «Йа. Сін», «ал-Вакиа», Молитву Пророка Ібрагіма (Коран 14:41) та салавати (благословення) Пророку Мухаммаду.

Протягом багатьох століть у містах Танті та Каїрі відбуваються яскраві релігійні фестивалі (мавлід), які вшановують день народження святого. Основним центром святкування є м. Танта, де знаходиться поховання аль-Бадаві. Фестиваль святкується тричі на рік, при цьому головне свято припадає на середину жовтня і триває вісім днів. Кульмінацією є п’ятнична процесія послідовників тарикату до мечеті, поруч з якою похований Ахмад аль-Бадаві.

Значення

Бадавія є одним з найчисельніших і найпопулярніших тарикатів у Єгипті. Натепер тарикат присутній також у Йорданії, Палестині та Судані. За різними оцінками, релігійні фестивалі відвідують понад 2 млн паломників з Єгипту і сусідніх країн. У святкуванні також беруть участь шейхи інших суфійських тарикатів, Великий муфтій Єгипту та єгипетські високопосадовці.

Додатково

  • Ахмаду аль-Бадаві приписують висловлювання: «Вбогі духом (ал-фукара, тобто дервіші, суфії) як оливки. Серед них є великі й малі. Для тих, що не мають олії, я сам стану олією».
  • Відомі повчання Ахмада аль-Бадаві про зикр: «Реальність зикру полягає в тому, що він з серцем, а не лише з язиком. Зикр з язиком без серця є неглибоким. Пам’ятайте Аллаха з серцем, яке є присутнім, і стережіться, щоб його не відволікали (гафла) від Аллаха, адже це, безумовно, спричиняє твердість серця».

Література

  1. Тримингэм Дж. С. Суфийские ордены в исламе / Пер. с англ. О. Ф. Акимушкина. Москва : София ; ИД «Гелиос», 2002. 477 с.
  2. Mayeur-Jaouen С. The Mulid of al-Sayyid al-Badawi of Tanta: Egypt's Legendary Sufi Festival. Cairo : The American University in Cairo Press, 2019. 232 р.
  3. Abu Rumman M. S. Mystiries of the Sufi Path: The Sufi Community in Jordan and Its Zawiyas, Hadras and Orders / Trans. from arabic by W. Ward. Amman : Friedrich Ebert Foundation, 2020. 374 р. URL: http://library.fes.de/pdf-files/bueros/amman/17159.pdf

Автор ВУЕ

О. А. Ярош


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ярош О. А. Бадавія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бадавія (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ