Атеринові

Atherina boyeri

Атери́нові (Atherinidae) — номінативна родина променеперих риб ряду атериноподібні. За різними даними, до її складу входить 12–50 родів, від 71 до 165 видів. В іхтіофауні України представлена родом атерина.

Більшість видів родини мають порівняно малі розміри — 5–60 см. Тіло веретеноподібне, іноді трохи сплюснуте з боків, укрите крупною лускою. Мають 2 спинні плавці. Уздовж тіла — темна або срібляста смуга.

Атеринові — зграйні пелагічні риби, що живляться планктоном. Розмножуються на мілководді, ікру відкладають на підводні рослини або пісок. Більшість атеринових — морські риби, проте є прісноводні види, солонуватоводні та ті, що можуть заходити у річки, але зазвичай постійно мешкають у морі. Морські представники родини не відходять далеко від берегів.

В Україні атеринові поширені у Чорному морі та Азовському морі: біля берегів та в лиманах живе атерина піщана (Atherina boyeri), на віддалі від берега — атерина середземноморська (Atherina hepsetus). Атеринові є їжею для морських хижих риб. Мають промислове значення. Більше половини світового улову припадає на країни Південної Америки: Чилі, Перу, Аргентину, Бразилію. У сіті промислових рибалок потрапляють переважно представники родів австроменідія (Austromenidia), одонтест (Odontesthes), базиліхт (Basilichthys). Їх цінують за смачне м’ясо та називають королівською рибою («pejerrey»). У прісних водах Центральної Америки добувають хіростому (Chirostoma), а біля берегів півострова Каліфорнія — ловлять атерину корюшкоподібну (Atherinopsis californiensis).

Література

  1. Мовчан Ю. Риби України. Київ : Золоті ворота, 2011. 444 с.
  2. Nelson J. S., Grande T. C., Wilson M. V. Fishes of the World. 5th ed. Hoboken : John Wiley & Sons, 2016. 752 p.
  3. Васильева Е. Д. Диагностические признаки и таксономия средиземноморских атерин из группы (Atherinidae) // Вопросы ихтиологии. 2017. Т. 57. № 6. С. 627–639.
  4. Fishbase. URL: http://www.fishbase.se

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Атеринові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атеринові (дата звернення: 27.01.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.01.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ