Ар-Разі, Абу Бекр

Ар-Разі́, Абу-Бекр Муха́ммед ібн Зака́рія (Разес; араб. ابوبكر محمّد زکرياى رازى‎ ; лат. Rhazes; 865, м. Рей, тепер Іран — 925/934, м. Багдад, тепер Іран) — лікар, філософ, алхімік, учений-енциклопедист.

Ар-Разі, Абу Бекр

Справжнє ім’я Ар-Разі́, Абу-Бекр Муха́ммед ібн Зака́рія
Народження 865
Місце народження Рей
Смерть 925/934
Місце смерті Багдад
Напрями діяльності медицина, алхімія, філософія

Життєпис

Освіту здобув у Персії, вивчав філософію, метафізику, поезію, магію, алхімію. У 30-річному віці розпочав вивчати у м. Багдаді медицину. Практикував, здобув репутацію майстерного лікаря. Заснував лікарню в м. Реї, пізніше був головним лікарем клініки-школи в м. Багдаді, де провів більшу частину свого життя. Складав настанови щодо спорудження лікарень і вибору місць для них.

Ар-Разі був добре обізнаний в античній науці, медицині та філософії. Автор праць з філософії, етики, теології, логіки, медицини, фізики, астрономії та алхімії (з понад 180 праць Ар-Разі до нашого часу дійшла лише 61). Праці Ар-Разі були перекладені латинською мовою та мали широку популярність і визнання в Європі упродовж 10–13 ст. серед західноєвропейських лікарів та алхіміків.

Наукова діяльність

Філософська концепція Ар-Разі ґрунтується на вченні про п’ять вічних начал: «творця», «душу», «матерію», «час», «простір». В етиці вчений виступав проти аскетизму, закликаючи до активного громадського життя. Критикував усі існуючі на той час релігії, що спричинило нападки мусульманських мислителів 10–11 ст.

Ар-Разі вивчав хімію та алхімію, математику та астрономію, був прихильником математичного атомізму, вчення про який було викладене у праці «Книга про час і простір».

Уперше в історії хімії здійснив класифікацію відомих йому речовини й виокремив 3 великих класи:

 • мінеральні (землисті);
 • рослинні;
 • тваринні.

Описав різні хімічні реакції, розробив хімічні методи дистиляції та екстракції. Винайшов сірчану кислоту. Першим перегнав гас з нафти. Мету алхімії вбачав у трансмутації металів за допомогою «еліксиру», що здійснюється через операцію отримання «основи» металу. Серед алхімічних творів ар-Разі найвідоміші «Книга таємниць» і «Книга таємниці таємниць».

Ар-Разі є також автором трактатів про сферичну природу Землі, зір і космосу.

З іменем ар-Разі пов’язують винахід інструменту для вилучення чужорідних тіл із гортані та застосування вати і кетгуту в медицині.

Ар-Разі є автором першої в арабській літературі енциклопедичної праці з медицини «Всеосяжна книга з медицини» у 25 томах, яка протягом кількох століть була одним з основних джерел медичних знань. Аналізуючи кожну хворобу з позицій грецьких, сирійських, індійських, перських й арабських авторів, ар-Разі викладав і свої спостереження та висновки. Енциклопедична праця ар-Разі «Медична книга, присвячена Мансуру» у 10 томах узагальнила знання того часу в галузі теорії медицини, патології, лікування, дієтики, гігієни та косметики, хірургії, токсикології та інфекційних захворювань. У праці «Про віспу та кір» надав класичний опис клініки та лікування цих хвороб; застосовував віспощеплення (варіоляцію). Наголошував на необхідності спеціалізації лікарів і медичної допомоги нужденним.

Праці

 • Ф р а н ц. п е р е к л. — Traité de la variole et de la rougeole. Paris : J-B. Baillière, 1866. 60 p.
 • Traité d’anatomie // Koning P. de. Trois traités d'anatomie arabes. Leyde : J-B. Brill, 1903. 830 p.

Література

 1. Magner L. N. A History of Medicine. New York : M. Dekker, 1992. P. 140.
 2. Muḥammad ibn Zakarīyāʼ ar-Rāzī: texts and studies / Ed. by F. Sezgin, M.ʻAmāwī, C. Ehrig-Eggert. Frankfurt am Main : Institute for the #History of Arabic-Islamic Science at the Johann Wolfgang Goethe University, 1999. 292 p.
 3. Browne E. G. Islamic Medicine. New Delhi : Goodword Books, 2001. 138 p.
 4. История человечества : в 8 т. / Под общ. ред. А. Н. Сахарова. Москва : Магистр-Пресс ; ЮНЕСКО, 2003. Т. 4. С. 111–112.
 5. Сорокина Т. С. История медицины : в 2 т. Москва : Академия, 2008. 560 с.
 6. Browne E. G. Arabian medicine. Cambridge : Cambridge at the University Press, 2011. P. 37–38.
 7. Голяченко О. М. Історія медицини. 2-ге вид., допов. Тернопіль : Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського ; Укрмедкнига, 2016. 326 с.
 8. Tubbs R., Shoja M., Loukas M. History of anatomy : an international perspective. Hoboken : Wiley Blackwell, 2019. 328 p.

Автор ВУЕ

Г. І. Калінічева


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Калінічева Г. І. Ар-Разі, Абу Бекр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ар-Разі, Абу Бекр (дата звернення: 17.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.08.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ