Артезіанський колодязь

Артезіанський колодязь.jpg

Артезіа́нський коло́дязь [від назви французької провінції Артуа (лат. Artesium), де у 12 ст. уперше в Західній Європі були побудовані артезіанські колодязі] — спеціальна бурова свердловина, устаткування для забирання підземних вод, які залягають між водотривкими шарами у водоносних пластах гірських порід і перебувають під гідравлічним тиском.

Гідравлічний тиск може бути настільки сильним, що вода в артезіанському колодязі підіймається до поверхні землі. Водоносні горизонти утворюють артезіанські басейни, які вміщують пластові артезіанські води. Верхня межа підземних вод проходить на різних глибинах — від кількох метрів до кількох сотень метрів. Такі води використовують насамперед для пиття (не потребують водоочищення, а часто й знезараження води).

Артезіанська вода вільна від радіонуклідів, нітратів і нітритів, інших шкідливих речовин, що робить її особливо цінною для людини.

Артезіанські колодязі у зоні водоносного горизонту мають водоприймальну частину, яку в пухких породах обладнують сітчастим фільтром, трубчасту водопровідну частину та оголовок на поверхні, через який виходить вода. Для підсилення водяного тиску артезіанські колодязі оснащують насосним обладнанням.

Артезіанські колодязі використовують як один із засобів водопостачання населених пунктів, промислових підприємств, окремих домогосподарств тощо.

В Україні артезіанські води залягають у кількох артезіанських басейнах: Дніпровсько-Донецькому, Волино-Подільському, Причорноморському. Особливо поширені у степових зонах.

Джерело

  1. ДСТУ 4808:2007. Джерела централізованого питного водопостачання. Київ, 2007.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк, 2004–2013.
  2. Запольський А. К. Водопостачання, водовідведення та якість води. Київ, 2005.
  3. Ставицький Е. А., Рудько Г. І., Яковлєв Є. О. та ін. Стратегія використання ресурсів питних підземних вод для водопостачання : у 2 т. Чернівці, 2011. Т. 2.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Артезіанський колодязь // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Артезіанський колодязь (дата звернення: 29.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ