Анаконда

Анаконда. Eunectes murinus
Анаконда. Eunectes murinus

Анако́нда (Eunectes) — рід плазунів родини удавових, до якого належать одні з найбільших змій у світі.

Таксономія і характеристика

У складі роду 4 види, всі — неотруйні. Змії з масивним тілом, бурі, сірувато-зелені, оливкові, вохряні. Завдовжки до 5 м (гігантська анаконда звичайна — понад 5 м), самиці помітно більші за самців. Очі анаконди спрямовані вгору, що вказує на водний спосіб життя.

Спосіб життя

Активні і вдень, і вночі, але в сутінках пожвавлюються. Ведуть потайний спосіб життя, від небезпек ховаються у воду, де можуть перебувати тривалий час. Анаконди виповзають і на берег, але завжди тримаються поблизу води. Добре плавають, пірнають. Час посухи перечікують у стані заціпеніння, занурившись у мул. Живляться ссавцями, водоплавними птахами, дрібним кайманами, напади на людей для них нетипові. Зазвичай чатують на здобич, зачаївшись у воді, але можуть полювати й на суходолі. Анаконда душить здобич і після цього заковтує, зазвичай затягнувши під воду. Статева зрілість настає у віці 3–4 роки. Розмножуються яйцеживородінням. Вагітність триває 5–9 місяців, увесь цей час самиця не їсть. Народжує від 25 до 40 дитинчат. Тривалість життя анаконди у середньому становить 5–7 років.

Географічне поширення та екологія

Ареал роду — тропічна частина Південної Америки. Найбільша за розмірами серед видів роду анаконда звичайна (Eunectes murinus) населяє всю тропічну частину Південної Америки до сходу від Анд; анаконда жовта (Eunectes notaeus) поширена в Болівії, Парагваї, Уругваї, на території західної Бразилії й Аргентини; анаконда темноплямиста (Eunectes deschauenseei) трапляється у північно-західній частині Бразилії, анаконда болівійська (Eunectes beniensis) — в Болівії. Серед місць існування віддають перевагу закритим повільнотекучим водоймам, живуть також поблизу річок, озер, у заплавах, заболочених низовинах.

Література

  1. Жизнь животных : в 7 т. / Под ред. А. Г. Банникова. 2-е изд., перераб. Москва, 1985. Т. 5: Земноводные. Пресмыкающиеся.
  2. Souza E., Werneck F., Matos L. et al. Zootherapy in the Amazon: Green Anaconda (Eunectes murinus) fat as a Natural Medicine to Treat Wounds // Acta Amazonica. 2017. Vol. 47. № 4.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Анаконда // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анаконда (дата звернення: 16.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ