Альянс (у міжнародних відносинах)

Російський плакат присвячений «Антанті» — альянсу Великої Британії, Французької республіки, Російської імперії

Альянс — союз між державами для досягнення спільних цілей у певний час; об’єднання окремих осіб, політичних партій, громадських організацій на основі договірних зобов’язань.

Розрізняють альянси особистісні, сімейні, групові, партійні, воєнні, політичні, економічні, міжнародно-кооперативні тощо. Найчастіше поняття вживається щодо міждержавних союзів. Альянси у відносинах між державами, як правило, спрямовані на взаємну підтримку сторін у разі агресії інших держав чи на утвердження взаємних інтересів. Міждержавні альянси бувають двосторонніми і багатосторонніми, таємними і відкритими, простими й високоорганізованими, коротко- і довготривалими, а також безпосередньо спрямованими на перемогу у війні чи на її відвернення.

За сучасних умов міждержавні альянси створюються переважно з метою досягнення необхідного балансу сил і забезпечення національної безпеки тих чи тих держав. Приклади міждержавних альянсів: Троїстий А. (1668), Священний союз (1815), Організація Північноатлантичного договору (Північноатлантичний альянс, НАТО; 1949), Варшавський пакт (1955) тощо. З 1939 термін «Альянс» використовують для характеристики західних держав, що стали учасниками антигітлерівської коаліції (Західний Альянс).

Література

  1. Цимбалістий В. Ф. Теорія міжнародних відносин. Львів : Новий Світ-2000, 2009. 360 с.
  2. Толстов С. В. Міжнародна система початку ХХІ століття // Зовнішні справи. 2013. № 10. С. 8–13.
  3. Вонсович О. С. Роль Північноатлантичного альянсу у боротьбі із сучасними «жорсткими» та «м’якими» загрозами // Грані. 2015. № 9. С. 28–33.

Див. також

Автор ВУЕ

В. П. Горбатенко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Горбатенко В. П. Альянс (у міжнародних відносинах) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альянс (у міжнародних відносинах) (дата звернення: 15.10.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
14.08.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ