«Альянс франсез»

Логотип "Альянс франсез" в Україні

«Алья́нс франсе́з» (фр. «Alliance française») — громадська неприбуткова організація, утворена з метою поширення французької мови і культури у світі.

«Альянс франсез» Alliance française

Тип громадська організація
Рік створення 1883
Штаб-квартира Париж, Франція
Мета діяльності поширення французької мови і культури в світі
Веб-сайт http://www.alliancefr.org

Історична довідка

Організація заснована 1883 у м. Парижі (Франція) з ініціативи французького дипломата П. Камбона та історика й географа П. Фонсена. На 2015 у 136 країнах світу існують понад 800 «Альянс франсез», утворених за прикладом паризького. На курсах французької мови «Альянс франсез» навчаються більше 500 тис. осіб різного віку. Понад 6 млн. осіб беруть участь у культурних заходах.

Характеристика

«Альянс франсез» має свій статут, офіційно зареєстрований у відповідних місцевих органах влади.

Керівний орган «Альянсу» — Комітет, що обирається Генеральною асамблеєю з періодичністю, визначеною у Статуті (зазвичай, раз на чотири роки). З членів Комітету обирається Голова. Щороку Комітет подає на розгляд Асамблеї звіт про діяльність, а також фінансовий звіт за результатами року.

Паризький «Альянс франсез» координує діяльність мережі альянсів, користуючись підтримкою з боку Міністерства закордонних справ Франції.

Мережа «Альянс франсез» тісному співпрацює з французькими культурними центрами. Вона утримується власним коштом за рахунок зборів від курсів французької мови. Для виконання окремих завдань «Альянси» отримують допомогу від посольств Франції. 2007 утворено фундацію «Альянс франсез», яка надає підтримку громадським організаціям.

«Альянс франсез» в Україні

Першу асоціацію «Альянс франсез» в Україні утворено 1990 у Києві з появою консульства Франції. Після здобуття Україною незалежності завдяки українським франкофілам почали утворюватися ініціативні комітети у різних містах України. Станом на 2019 мережа громадських організацій «Альянс франсез» та ініціативних комітетів охоплює майже усі великі міста України.

Разом із Французьким культурним центром ця мережа організує культурні заходи, серед яких Тиждень французької мови і франкофонії, Французька весна в Україні, фестивалі франкомовних театрів, літературні конкурси серед студентів, виставки, концерти, зустрічі з французькими письменниками (зокрема, в Україні побували П. Ассулін, П.-Л. Басс, А. Макін, Ж. Маттерн, О. Ролен, Н. Фарг, Е.-Е. Шмітт, С. Шоландон та ін.).

Література

  1. Wolton D. Demain la francophonie. Paris : Flammarion, 2006. 196 p.
  2. La langue française dans le monde en 2010. Paris : Editions Nathan, 2010. 384 p.
  3. Подаєнко Ю. Л. Європейський досвід реалізації культурної дипломатії: специфіка та перспективи подальшого розвитку // Наукові праці Чорноморського державного університету імені Петра Могили комплексу «Києво-Могилянська академія». Серія: Політологія. 2014. Т. 230. Вип. 218. С. 48–53.
  4. Альянс франсез (офіційний сайт). URL: http://www.alliancefr.org
  5. Альянс франсез в Україні (офіційний сайт). URL: https://www.afukraine.org

Автор ВУЕ

С. В. Глухова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Глухова С. В. «Альянс франсез» // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/«Альянс франсез» (дата звернення: 3.12.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
20.11.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ