Акротерій

Акротерій.jpg

Акроте́рій (від грец. ἀκρωτήριον — вершина) — скульптурний елемент архітектурного декору, розміщений на ріжках фронтону. Акротерій виник в античній архітектурі (пальмети, грифони, лев’ячі голови), використовувався для оздоблення культових та цивільних споруд у стилях бароко (фігури святих костьолу Флоріана Шарого у м. Шаргороді Вінницької обл., 18 ст.), класицизму (пальмети Одеського археологічного музею, 1882–1883), неокласицизму (пальмети на будинку Музею старожитностей та мистецтв у Києві, тепер Національний художній музей України, 1897–1899) та ін.

Література

  1. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво. Київ : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва, 2002. 472 с.
  2. Плоский В. О., Гетун Г. В., Віроцький В. Д. Архітектура будівель та споруд : в 4 кн. Кам'янець-Подільський : Рута, 2016. Кн. 3: Історія архітектури і будівництва. 814 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Акротерій // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Акротерій (дата звернення: 22.09.2020).

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ