Абхіджня

Абгіджня́ (санскр. अभिज्ञा, букв. — вище знання, надзнання), абхіньня — багатозначний термін:

1) У буддизмі — здатність безпосередньо осягати реальність такою, якою вона є. Така здатність ґрунтується на стані «поглинення» (самапатті), що є результатом поглиблення концентрації свідомості, зумовленої прозрінням.

2) Надприродні «чудодійні» здібності, які з’являються на шляху буддійського удосконалення завдяки духовній практиці або внаслідок спонтанного інтуїтивного прозріння. Такими здібностями наділяються будди і бодгісаттви. До різновидів абгіджні відносять: ясновидіння, або божественне око — здатність бачити на відстані не лише існуючі форми, а навіть місця наступного народження істот; божественний слух, який не лише сприймає усі звуки з далекої відстані, а й здатний розрізняти та розуміти промовлене невідомими мовами; знання думок іншої істоти чи проникнення у ментальні стани інших істот; знання про попередні власні народження та про народження інших істот; чудодійні здібності, серед яких вміння створювати магічних істот і робити їх видимими, здатність перетворювати одних істот на інші, вміння літати, ходити водою, проникати крізь перешкоди (стіни та гори) тощо; знання, що приводить до «знищення усіх перешкод», до припинення затьмарень свідомості, хвилювань тощо.

Абгіджня проголошується не лише надлюдським, а й надбожественним знанням. Докладний опис міститься у трактаті «Вісуддгімаґґа» (розділи 12–13) буддійського вченого Буддгагоши (5 ст.).

Література

  1. Bhadantácariya Buddhaghosa. The Path of Purification (Visuddhimagga). Colombo. 2010.
  2. Чандракирти. Введение в мадхьямику. Санкт-Петербург. 2004. С. 73–75.
  3. Андросов В. П. Учение Нагарджуны о срединности. Москва. 2006. С. 572–573.
  4. Лысенко В.Г. Абхиння (абхиджня) // Философия буддизма. Энциклопедия. Москва. 2011. С. 75–76.
  5. Армстронг К. Будда / Пер. Н. Захарович. Москва : Альпина паблишер, 2018. 224 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Сарапін О. В. Абхіджня // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Абхіджня (дата звернення: 27.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ