Ід аль-Фітр

Ід аль-Фітр (араб. عيد الفطر‎‎), Ураза́-байра́м (тюрк.), Ораза-байрам, Рамазан-байрам — в ісламі — одне з двох головних свят, свято завершення посту (розговіння).

Відзначається у перший день місяця шавваль (за мусульманським календарем), по завершенні 30-денного посту, який додержують протягом місяця рамадан. Піст у священний для мусульман місяць вважається одним із «стовпів ісламу», що спонукає виявити благочестя, смирення, турботу про нужденних, набути духовний досвід і зміцнити віру. Згідно з повчаннями улемів, Ід аль Фітр — день подяки від мусульман Аллаху за можливість відчути благословення місяця рамадан.

Традиція посту і святкування його завершення започатковані 624, за життя пророка Мухаммада. Щороку свято припадає на різні дні, з огляду на те, що мусульманське літочислення ведеться за місячним календарем (коротшим за григоріанський приблизно на 11 днів).

Підготовка до свята починається за кілька днів, у приготуваннях беруть участь усі члени родини. Готують національні страви, традиційні солодощі.

Для мусульман вважається бажаним здійснити молитву в ніч перед святом, просити в Аллаха благословення, читати Коран і хвалити Всевишнього. Напередодні і в день свята (до святкового намазу) збирається обов’язкова милостиня — закят аль-фітр.

Ранком у мечетях здійснюються колективні святкові молитви («ід-намаз», з двох ракатів). Після намазу читаються хутби (релігійні проповіді).

Свято сприймається як долучення до спільної радості одновірців; мусульмани вдягають кращий одяг, вітають один одного, запрошують на гостину родичів, друзів, сусідів, обмінюються подарунками. Традиціями свята є, зокрема, частування солодощами дітей, роздача милостині та ін. День свята у мусульманських країнах є неробочим; школи, магазини, установи, заклади не працюють протягом кількох днів.

Додатково

Згідно з хадисом від Анаса ібн Маліка, мешканці м. Медини переказали Мухаммеду, що вони здавна справляли два веселих і радісних свята. Пророк відказав, що Аллах замінив ті язичницькі свята двома кращими днями – Святом розговіння і Святом жертвопринесення (Див. Ід аль-Адха).

Література

  1. Али-заде А. А. Исламский энциклопедический словарь. Москва : Ансар, 2007. 400 с.
  2. Камиль А. А. Уроки Рамадана. Пост и его значение. Москва : Умма, 2008. 200 с.
  3. Латигіна Н. А. Іслам: шлях крізь століття. Київ : Київський національний торговельно-економічний університет, 2016. 360 с.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Ід аль-Фітр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ід аль-Фітр (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
05.06.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ