Естакада

Естака́да (від фр. estacade — міст на палях) — надземна, надводна інженерна споруда мостового типу для транспортного чи пішохідного руху, прокладення інженерних комунікацій, завантаження та розвантаження матеріалів і виробів на підприємствах, складах.

Естакада лівобережного підходу до Подільсько-Воскресенського мостового переходу у м. Києві.
Фото В. В. Вечерського

Споруджують з метою організації під’їздів до транспортних розв’язок, мостів (естакади правобережного та лівобережного підходів до Подільсько-Воскресенського мостового переходу у м. Києві тощо); для відокремлення від міського середовища ліній метрополітену, залізниць, автомобільних магістралей. У цих випадках їх прокладають над землею на естакадах, іноді — багатоярусних.

Як правило, естакади мають значну довжину, однакову висоту опор і ширину прогонів, відрізняючись цим від віадука. Споруджуються як багатопрогонові балкові (див. Балка), рідше — аркові (див. Арка) конструкції із залізобетону, металу, каменю, цегли, дерева.

Спорудження естакад набуло поширення в транспортному будівництві з другої половини 19 ст. Вони уможливили швидке транспортне сполучення між віддаленими районами в містах, проте спричинили негативні наслідки: збільшення шуму, забруднення довкілля, деградацію тих частин міст, над якими їх прокладено.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 316–317.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 161.
  3. Шимановський О. В., Шалінський В. В. Щодо обстеження естакади через шлюзи автодорожнього переходу по гідротехнічних спорудах Дніпровської ГЕС // Промислове будівництво та інженерні споруди. 2021. № 2. С. 30–35.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Естакада // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Естакада (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.09.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ