Автомагістраль


Автомагістраль
Автомагістра́ль

Автомагістра́ль (від авто… і нім. Magistrale; від лат. magistralis — великий, головний) — автомобільна дорога, яка має чотири та більше смуг руху, огородження на узбіччях і роздільній смузі, перетинає в різних рівнях інші дороги, залізничні і трамвайні колії, пішохідні й велосипедні доріжки, шляхи проходу тварин та обгороджена сіткою або іншим видом огорожі, що мінімізує можливість несанкціонованого доступу на дорогу тварин і людей.

В Україні до автомагістралей відносять автомобільні дороги загального користування 1-ї категорії, які позначені відповідними дорожніми знаками. Обов’язковою вимогою до автомагістралей є розділення зустрічних транспортних потоків і відсутність будь-яких перетинів у одному рівні, а також зведений до мінімуму вплив на режим руху основного потоку окремих автомобілів, що з’їжджають або виїжджають на автомагістраль. Задля цього облаштовують окрему перехідно-швидкісну смугу для гальмування перед з’їздом з автомагістралі та окрему перехідно-швидкісну смугу для розгону під час виїзду на неї, а також укріплену смугу узбіччя для вимушеної зупинки або стоянки автомобілів у непередбачених випадках.

Рух тихохідних транспортних засобів, гужового транспорту, велосипедистів і пішоходів, а також рух автомобілів заднім ходом автомагістраллю заборонений. Геометричні параметри автомагістралі у плані й профілі, дорожнє покриття та його стан мають забезпечувати плавний, безпечний і комфортний рух автомобілів із дозволеними швидкостями (регулюються дорожніми знаками), які, зазвичай, вищі, ніж на інших автомобільних дорогах.

Джерела

  • ДБН В 2.3-4:2015. Автомобільні дороги. Частина І. Проектування. Частина II. Будівництво. Київ : Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, 2015. 112 с.
  • ДСТУ 4100:2014. Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування. Київ : Мінекономрозвитку України, 2015. 106 с.
  • Правила дорожнього руху України 2018. URL: https://vodiy.ua/pdr/

Автор ВУЕ