Городище (пам’ятка)

Городи́ще — один з типів археологічних пам'яток, археологічні залишки фортифікованих пунктів (найчастіше — давнини та Середньовіччя).

Майданчик городища «Замкова гора» у м. Новгороді-Сіверському, Чернігівська обл., Україна.
Фото Вечерського В. В.

Визначальний елемент для городища — залишки штучних захисних споруд, які самі по собі або разом з природними перешкодами утворюють замкнений контур, всередині якого є захищений простір (так званий майданчик городища). До уваги зазвичай не беруть масштаби та складність структури укріплень, матеріал, з якого вони були збудовані (дерев'яні, дерев'яно-земляні, глинобитні, муровані), функціональне призначення та/або статус пункту (городище-сховище, городище-святилище, фортеця, укріплена садиба, замок, місто тощо).

Інша нерелевантна ознака городища — постійна присутність мешканців у межах укріплень, що археологічно відбивається у наявності культурного шару та/або залишків стаціонарних житлових споруд.

Тривалість використання укріплень городища могла бути різною: від короткочасної (табори, польові укріплення тощо) до тривалого (безперервного або спорадичного) використання таких фортифікаційних споруд.

З практики, терміном «городище» на території України найчастіше визначають залишки фортифікованих пунктів, що мають сліди дерев'яно-земляних укріплень (вали та рови), в хронологічному діапазоні від енеоліту до пізнього Середньовіччя.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 73-74.
  2. Абашина Н. С., Козак Д. Н., Синиця Є. В. та ін. Давні слов’яни. Археологія та історія. Київ : Стародавній Світ, 2012. 366 с

Автор ВУЕ

Є. В. Синиця


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Синиця Є. В. Городище (пам’ятка) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Городище (пам’ятка) (дата звернення: 4.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.05.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ