Герса

Герса у системі оборони брами Середнього замку в комплексі Замок Мальборк (Марієнбург) у Польщі. Фото Вечерського В. В.
Герса, піднята над аркою брами Середнього замку в комплексі Замок Мальборк (Марієнбург) у Польщі. Видно ланцюги і противаги.
Фото Вечерського В. В.

Ге́рса (фр. herse — борона) — рухомі ґрати, якими закривали від нападників арку замкової чи фортечної брами в добу Середньовіччя.

Виготовлялася з брусів дерева твердих порід (дуб), здебільшого окутих залізом, або з заліза, мала гострі нижні кінці й шипи на перетинах брусів. Піднімалася й опускалася у вертикальних пазах бічних стін брами на ланцюгах чи канатах за допомогою розташованих вище у спеціальних приміщеннях механізмів: корби чи лебідки, з застосуванням противаг. Герса встановлювалася з внутрішнього боку брами як один із рубежів оборони. Іноді в брамі встановлювали 2 герси з обох боків. У разі нападу спершу опускали внутрішню герсу, потім — зовнішню; після цього знищували нападників, котрі потрапили у пастку.

Герси збереглися в замках Франції, Італії, Німеччини, Польщі та інших європейських країн. У замках України жодної герси не збереглося.

Додатково

Сучасний павільйон над Золотими воротами у м. Києві, що умовно відтворює первісний вигляд цієї оборонної споруди 11 ст., має герсу в брамі. Цей елемент є гіпотетичним і не підтверджується жодними історичними джерелами.

Література

  1. Тимофієнко В. Герса // Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 114.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Герса // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Герса (дата звернення: 11.05.2021).Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.08.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ