Видавництво Старого Лева

Logo StarLev col лого.jpg

Видавництво Старого Лева (ВСЛ)

Гасло Разом з книжкою змінювати суспільство
Тип видавництво
Рік створення 2001
Форма власності приватне
Штаб-квартира Львів
Очільник Микола Шейко (директор), Мар'яна Савка (головний редактор)
Цільова аудиторія для всієї родини


«Видавни́цтво Старо́го Ле́ва», ВСЛ — українське видавництво для всієї родини, яке видає художню літературу, зокрема поезію, освітні й науково-пізнавальні книжки для дітей, мотиваційну та бізнес-літературу, кулінарні та альбомні видання.

Засноване 13.12.2001 письменницею, редакторкою М. Савкою та музикантом Ю. Чопиком. Центральний офіс видавництва розташований у м. Львові; 2013 з’явилося представництво видавництва у м. Києві.

За кількістю назв видань у рік ВСЛ належить до великих видавництв. Щорічно випускає близько 150 назв нових книжок, що отримують національні та міжнародні книжкові відзнаки.

Історична довідка

Oldlionч.png

«Видавництво Старого Лева» засноване у Львові 13.12.2001 письменницею, редакторкою М. Савкою та музикантом Ю. Чопиком.

2002 ВСЛ випустило своє перше видання — книжку галицької кулінарної майстрині Д. Цвєк «Малятам і батькам» про мистецтво приготування святкових страв і сервірування столу. Видання стало лауреатом ІХ Форуму видавців у Львові та було визнане «Книжкою року 2002».

2004 видавництво видало українською книжку Т. Янссон про Мумі-тролів. Книжки із серії «Країна Мумі-тролів» у перекладі Н. Іваничук і сьогодні залишаються лонгселерами «Видавництва Старого Лева».

2010 партнером видавництва став львівський Холдинг емоцій «!Fest».

2011 у видавництві вийшла «Казка про Старого Лева» М. Савки з ілюстраціями В. Штанка. Наступного року видавництво вперше стало учасником Лейпцизького книжкового ярмарку, а «Казка про Старого Лева» потрапила до престижного каталогу книжкових рекомендацій у галузі міжнародної дитячої та юнацької літератури «Білі круки» («White Ravens»), який щорічно укладає Міжнародна молодіжна бібліотека в Мюнхені.

2012 «Видавництво Старого Лева» залишив його співзасновник Ю. Чопик. Згодом директором став М. Шейко.

З 2015 «Видавництво Старого Лева» відкриває монокнигарні, перша з яких з’явилася у Львові. Сьогодні книгарні-кав’ярні видавництва працюють у Львові, Києві, Дніпрі та Одесі.

Спеціалізація

ВСЛ — видавництво універсального типу.

До 2012 «Видавництво Старого Лева» спеціалізувалося на випуску літератури для дітей і підлітків сучасних українських та іноземних авторів, а також поезії.

2013 видавництво розширило свою книжкову лінійку, доповнивши її дорослою літературою, зокрема поезією, а згодом — нон-фікшн для дітей і дорослих.

Проекти

«Видавництво Старого Лева» випускає книжки українських та іноземних авторів, серед яких лауреати Нобелівської, Букерівської, Пулітцерівської, Ґонкурівської премій. У видавництві вийшли твори таких зарубіжних авторів, як Е. Хемінгуей, Т. Пратчетт, Х. Л. Борхес, М. Кундера, К. Ішіґуро, С. Плат, Е. Ґілберт, Г. Марш, А. Рой, Дж. Євгенідіс, М. Єрґович та ін. Серед українських авторів «Видавництва Старого Лева»: С. Андрухович, Т. Прохасько, Т. Малярчук, А. Бондар, Г. Вдовиченко, Б. Матіяш, Дз. Матіяш, М. Лаюк, Н. Сняданко, О. Луцишина та ін.

«Видавництво Старого Лева» тяжіє до маркетингово орієнтованих, стратегічно спланованих рішень.

Воно формує серії-комплекти, наприклад:

 • У 2013 видавництво сформувало дорослу поетичну серію, що була презентована у рамках ХХ Форуму видавців. У серії вийшло перше повне видання поезії Г. Чубая «П’ятикнижжя» (2013), «Чаргород» (2013) Б.-І. Антонича, «Пора плодів і квітів» (2013) М. Савки, а також зібрана поезія К. Москальця, В. Стуса, Ю. Іздрика, М. Кіяновської, І. Старовойт та ін.
 • Проект видавництва «Кротяча епопея» Т. Прохаська і М. Прохасько — серія книжок для дітей про кротенят із Букового лісу: «Хто зробить сніг» (2013), «Куди зникло море» (2014), «Як зрозуміти козу» (2015), «Життя і сніг» (2017).

ВСЛ започаткувало новий для українського ринку формат розмальовок-антистрес для дорослих, видавши 2014 розмальовку «Чарівний сад» Дж. Басфорд, наклад за рік перевищив 100 тис. примірників. Згодом також побачили світ розмальовки цієї самої авторки «Зачарований ліс» (2015), «Загублений океан» (2015), «Магія джунглів» (2017) і «Різдво Джоанни» (2017).

«Видавництво Старого Лева» одним із перших ввело на український книжковий ринок формат picture book (книжки-картинки) — перекладні та українські. Перший такий проект — «Зірки і макові зернята» (2014) Творчої майстерні «Аґрафка» (Р. Романишин та А. Лесів).

Постаті

Видавництво співпрацює з перекладачами: Н. Іваничук, В. Морозов, Г. Кирпа, А. Маслюх, К. Калитко, К. Міхаліцина, Г. Лелів, А. Бондар, С. Борщевський, П. Мигаль та ін.

Книжки видавництва відзначаються високою поліграфічною якістю та оригінальним художнім оформленням. Над ілюстраціями та оформленням книжок видавництва працюють Р. Романишин і А. Лесів, К. Штанко, Р. Попський, Н. Гайда, Ю. Пилипчатіна, А. Стефурак, О. Була та інші художники.

Здобутки

«Видавництво Старого Лева» — це видавництво сучасного типу, яке поєднує якість змістового та художнього рівня видання з продуманою маркетинговою політикою.

За версією ділового журналу «Forbes Ukraine», «Видавництво Старого Лева» визнане найкращим українським видавничим брендом та найактивнішим видавництвом в українському медіапросторі (2016).

Щороку видавництво збільшує темпи випуску видавничої продукції, поліпшує якість художнього оформлення та поліграфічного виконання, посилює свої позиції на міжнародному книжковому ринку.

ВСЛ є учасником світових книжкових ярмарків і виставок, зокрема таких престижних заходів, як Frankfurter Buchmesse, Bologna Children's Book Fai, Leipziger Buchmesse, Vilniaus knygų mugė тощо.

Книжки видавництва перекладені англійською, польською, словацькою, словенською, латиською, німецькою, французькою, іспанською, чеською, китайською, корейською та іншими мовами.

Спільні проекти «Видавництва Старого Лева» і Творчої майстерні «Аґрафка» (Р. Романишин та А. Лесів) здобули престижні міжнародні відзнаки:

 • «Зірки і макові зернята» (2014) — нагороду «Opera Prima» у конкурсі «Bologna Ragazzi Award 2014»;
 • «Війна, що змінила Рондо» (2015) ввійшла до числа переможців конкурсу «Bologna Ragazzi Award 2015», отримала спеціальну відзнаку журі у категорії «Нові Горизонти» (New Horizons) та увійшла до «White Ravens 2015»;
 • за ілюстрації до книжок «Франко від А до Я» (2016) і «Голосно, тихо, пошепки» (2017), що вийшли у «Видавництві Старого Лева» 2017, Творча майстерня «Аґрафка» отримала приз BIB Plaque. Дилогія про почуття «Голосно, тихо, пошепки» (2017) і «Я так бачу» (2018) отримала міжнародну премію «Bologna Ragazzi Award» в номінації нон-фікшн для дітей.

До світового каталогу дитячих видань «Білі круки» (The White Ravens) потрапили книжки:

 • «Хто зробить сніг» (2013) Т. Прохаська і М. Прохасько;
 • «Хто росте у парку» (2016) К. Міхаліциної з ілюстраціями О. Були;
 • «Сузір’я Курки» (2017) С. Андрухович та М. Прохасько, «Mox Nox» (2017) Т. Малярчук з ілюстраціями К. Слонової.

2018 — українське видання роману «Прощавай, зброє» Ернеста Гемінґвея отримало відзнаку у номінації Green Island Award; збірка поезій Олени Гусейнової «Супергерої» – у Purple Island Award.

Цитата

«Наша місія — разом з книжкою змінювати суспільство. Ми прагнемо позитивних змін і віримо в нову реальність — у якій люди читають книги і мають почуття власної гідності.»

 («Видавництво Старого Лева» — це книги для всієї родини» // Видавництво Старого Лева. URL: https://starylev.com.ua/old-lion/history)


Додатково

Хто такий Старий Лев? // Видавництво Старого Лева. URL: https://starylev.com.ua/old-lion/about

Література

 1. Прокопчук О. Знайомтесь: «Видавництво Старого Лева» // ШБІЦ-інфо. Нові надходження. 2015. № 12. С. 1–3. URL: http://osvita-mvk.if.ua/upload/files/Бібліотека ІМЦ/старий лев.pdf
 2. Іванова Н. Сайт видавництва як чинник промоції книги // Вісник Дніпропетровського університету. Серія: Соціальні комунікації. 2016. Т. 24. № 12. С. 70–76.
 3. Ірраціональний менеджмент: як «Видавництво Старого Лева» стало успішним // Видавництво Старого Лева. 2016. URL: https://starylev.com.ua/news/irracionalnyy-menedzhment-yak-vydavnyctvo-starogo-leva-stalo-uspishnym
 4. Рейтинг брендів видавництв Видавництво Старого Лева. 2016. URL: https://starylev.com.ua/news/reytyng-brendiv-vydavnyctv
 5. Історія та місія видавництва // Видавництво Старого Лева. URL: https://starylev.com.ua/old-lion/history.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ