Вашгерд

Ва́шгерд — промисловий пристрій для збагачення корисних копалин.

Вашгерд в експозиції Музею золота м. Далонеги, штат Джорджія, США

Загальні відомості

Вашгерд широко використовують від 19 ст. у схемах перероблення розсипних руд золота, алмазів, олова, вольфраму, титану тощо. Принцип збагачення на вашгерді полягає в розшаровуванні вихідного матеріалу на важкий концентрат у нижньому шарі та легкі частини (так звані хвости) у верхньому.

Конструкція

Вашгерд — один із різновидів доводочних шлюзів.

Схема короба вашгерда:
1-перегородка; 2-жолоб
Комплекс «гідромонітор–вашгерд»:
1-гідромонітор; 2-жолоб; 3-решето

Складається з приймального бункера із грохотом і власне шлюзу. Залежно від призначення вашгерд встановлюють із нахилом 0,01–0,04. У головній частині вашгерда є перегородки, одна з яких не торкається дна, друга — не доходить до верху бортів. У проміжок між нижньою перегородкою та стінкою вашгерда подають воду, що переливається через верхню перегородку й рівномірно розтікається днищем жолоба. Матеріал завантажують у головну частину жолоба порціями по 5–50 кг і за допомогою спеціальних гребків переміщують робочою поверхнею. Максимальне вилучення корисних копалин — 96–98 %.

Гідравлічний вашгерд використовують у схемах перероблення розсипних руд. Встановлений перед таким вашгердом монітор спрямованим струменем води дезінтегрує глинисті включення і водночас піднімає матеріал на просіювальну поверхню. Розмір отворів решета грохота — 10–15 мм. Продукт, що пройшов через решето жолоба, подають на подальше збагачення на шлюзах. Крупні класи (галька, валуни), які не містять цінного компоненту, і мули видаляють у відвал. Витрати води під час промивання на вашгерді складають 8–12 м3 на 1 м3 матеріалу.

Застосування

На вашгердах отримують ефель — дрібнозернистий матеріал (дрібніший за 12–16 мм) із підвищеним вмістом цінних компонентів. Його збагачують гравітаційними методами на шлюзах, концентраційних столах, у відсаджувальних машинах, важких середовищах, на ґвинтових сепараторах тощо. Для золотовмісних ефелів застосовують також ціанування і амальгамацію.

Вашгерди використовують під час перероблення легко- і середньопромивних матеріалів. Ефективність промивання — 70–80 %.

Література

  1. Collier's New Encyclopedia : in 16 vol. New York : P. F. Collier & Son Company, 1902–1929.
  2. Білецький В. С., Олійник Т. А., Смирнов В. О. та ін. Техніка та технологія збагачення корисних копалин : в 3 ч. Кривий Ріг : Криворізький національний університет, 2019.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вашгерд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вашгерд (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.01.2022


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ