Бурове устаткування

Бурове́ устаткува́ння — комплекс машин і механізмів, призначений для буріння, кріплення свердловин та шахтних стовбурів.

Структура

Залежно від довжини і діаметра стовбура, виду буріння до бурового устаткування в широкому розумінні можуть входити такі вузли:

 • бурові споруди (бурова вежа, основа, укриття);
 • бурові механізми (бурова лебідка з талевою системою або підіймач, обертальний або обертально-подавальний механізм, редуктор, муфти);
 • енергетичне обладнання (електродвигуни, двигуни внутрішнього згоряння, дизель-генераторна станція, перетворювачі енергії, електрогідродвигуни, комутаційне устаткування);
 • обладнання для роботи з рідкими, газорідинними і газоподібними очисними агентами (буровий насос, компресор, резервуар, машини й механізми для приготування, регенерації бурових розчинів, трубопроводи, шланги і вертлюг);
 • обладнання і буровий інструмент для механізації спуско-підіймальних операцій (ключі, клинові захвати, елеватори, спайдери, породоруйнуючий буровий інструмент — різці, бурові коронки, долота тощо, інструмент для відбору керна, а також розширювачі, калібратори тощо);
 • обладнання для кріплення свердловин, цементування та змішування компонентів тампонажного матеріалу, (цементувальнi насоснi агрегати, блок маніфольду, цементувальна головка, змiшувальне устаткування (цементо-змішувальна машина, осереднювальна ємність);
 • противикидне обладнання;
 • система управління буровим устаткуванням;
 • контрольно-вимірювальна система.

Класифікація

Бурове устаткування для розвідки родовищ корисних копалин, розробки родовищ нафти, газу, підземних вод і глибинних геологічних досліджень за способом монтажу і видом транспортування поділяється на розбірне і нерозбірне.

Розбірне бурове устаткування (великоблокове і дрібноблокове) призначене для спорудження свердловин глибиною 2 000–10 000 м. Великоблокове бурове устаткування транспортують на спеціальних несамохідних шасі, дрібноблокове — на універсальному транспорті.

Нерозбірне бурове устаткування поділяють на самохідне і несамохідне. Самохідне бурове устаткування постійно змонтоване на транспортному засобі (автомашині, тракторі, самохідній буровій основі, буровому судні), який забезпечує переміщення устаткування; несамохідне бурове устаткування перевозиться на транспортному засобі, який не має двигуна (полозковій рамі, причепі, несамохідній буровій основі).

Для будівництва нафтових і газових свердловин на заболоченій території і акваторіях створено бурове устаткування для кущового буріння і плавуче устаткування. Бурове устаткування для кущового буріння забезпечує можливість спорудження великої кількості свердловин (до 50 і більше) з одного майданчика. У цьому разі бурове устаткування переміщують за допомогою гідроциліндрів з гирла побудованої свердловини на нову свердловино-точку по рейковій колії або на котках без розбирання.

За видом енергопостачання бурове устаткування поділяється на устаткування з автономним і централізованим енергопостачанням. При автономному енергопостачанні як первинний двигун бурового устаткування можуть використовувати двигуни внутрішнього згоряння (бензинові, дизельні, газові турбіни) або дизель-генераторні агрегати. Централізоване енергопостачання забезпечують від промислові електромережі. Сумарна потужність бурового устаткування при будівництві свердловин малої глибини (до 2 000 м) сягає 800 кВт, середньої глибини (до 4 500 м) — 800–2 000 кВт, глибоких і надглибоких (понад 4 500 м) — до 5 000 кВт.

Додатково

Див. також Буріння, Бурова вежа, Бурова платформа, Бурова свердловина.

Література

 1. Мислюк М. А., Рибчич І. Й., Яремійчук Р. С. Буріння свердловин : у 5 т. Київ : Акціонерне товариство «Агронафта», 2002–2004.
 2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
 3. Войтенко В. С., Вітрик В. Г., Яремійчук Р. С. та ін. Технологія і техніка буріння. Львів; Київ : Центр Європи, 2012. 708 с.
 4. Білецький В. С., Орловський В. М., Вітрик В. Г. Основи нафтогазової інженерії. Львів : Новий Світ-2000, 2020. 416 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький, В. С. Бойко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Бойко В. С. Бурове устаткування // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бурове устаткування (дата звернення: 23.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.09.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ