Бурова вежа

Бурова́ ве́жаконструкція (споруда), яку встановлюють над устям (гирлом) свердловини для вантажно-підйомних операцій під час буріння.

Бурові вежі обладнують:

  • маршовими сходами, майданчиком для обслуговування кронблока ― вантажопідйомного пристрою для проведення спуско-підіймальних операцій і підтримання в підвішеному стані частини колони бурильних труб;
  • платформою верхового робітника, що призначена для встановлення бурильних свічок ― не розгвинчуваних під час спуско-підіймальних операцій з’єднань з двох чи декількох бурильних (свердлильних) труб.

Розрізняють бурові вежі баштові й А-подібні.

Найпоширеніші секційні А-подібні бурові вежі, які складаються з двох опор, утримуваних у вертикальному положенні за допомогою спеціальних трубних підкосів або портальної споруди й канатних відтяжок.


Баштові бурові вежі застосовують у бурінні на морі й надглибокому (8–10 тис. м і більше) бурінні. Передня грань вежі відкрита, що забезпечує доправляння і викидання на приймальний поміст труб і штанг (металевих стержнів). Висота бурової вежі залежить від проектної глибини свердловини й коливається в межах 9–58 м.


Транспортують баштові бурові вежі у складеному вигляді (разом з основою бурової) або по агрегатах, А-подібні перевозять у складеному вигляді. Маркування бурових веж уключає тип вежі (ВА — А-подібна, ВБ — баштова), відстань від основи до кронблокового майданчика (у метрах), максимальну вантажопідіймальність (у тоннах).

Література

  1. Мислюк М. А., Рибнич І. Й., Яремійчук Р. С. Буріння свердловин : у 5 т. Київ : Інтерпрес ЛТД, 2002–2015. Т. 1; 4.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Войтенко В. С., Вітрик В. Г., Яремійчук Р. С. та ін. Технологія і техніка буріння. Узагальнююча довідкова книга. Львів; Київ : Центр Європи, 2012. 708 с.
  4. Білецький В. С., Орловський В. М., Вітрик В. Г. Основи нафтогазової інженерії. Львів : ТОВ «АСМІ», 2019. 415 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький, В. С. Бойко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Бойко В. С. Бурова вежа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бурова вежа (дата звернення: 23.01.2022).Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.03.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ