Вертлюг

Вертлюг бурової установки. Фото Білецького В.С.
Вертлюг бурової установки: 1 — перехідник; 2 — нижня кришка вертлюга; 3, 10 — радіальні роликові підшипники; 4 — корпус; 5 — стовбур; 6, 9 — упорні підшипники; 7 — палець; 8 – стопорна планка; 11 — відведення; 12 — строп; 13 — проміжний пристрій; 14 — верхня кришка вертлюга; 15 — стакан стовбура.

Вертлю́г — шарнірний пристрій для з’єднання частин механізмів, який дозволяє здійснювати їхні відносні повороти.

Вертлюг унеможливлює передачу обертання з одного елемента з'єднання на інший (наприклад, з вантажу на підвіс). У складі кінської збруї відомий з 11 ст. Дозволяє предмету, до якого додають тягове зусилля, вільно обертатися навколо своєї осі. Завдяки ньому трос (ланцюг, мотузка, кабель) не перекручуються, рівномірно укладаються в бухту або розмотуються без утворення петель. Найчастіше вертлюги розміщують між вантажем та підіймальним механізмом.

Вертлюг застосовують:

  • в бурових установках — для забезпечення вільного обертання бурильної колони з одночасним підведенням до неї промивної рідини;
  • у вантажопідйомних механізмах і пристроях: у підіймально-спусковому пристрої прохідницької бадді — для запобігання обертанню бадді під час підняття (підвішується між канатом та причіпним гаком); для кріплення ланцюга комбайна гірничого; в якірних пристроях;
  • у галантерейній фурнітурі;
  • у складі гарпунів, гаків, капканів, наручників, кайданів.

Вертлюги, які застосовуються в бурінні свердловин, мають спільну конструктивну схему і відрізняються здебільшого за допустимим осьовим навантаженням.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вертлюг // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вертлюг (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.06.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ